Kad pārstādīt!

Jaunu un vecu augu pārstādīšana, dalīšana, pavairošana. Audzēšanas veida maiņa. Substrāti, mizas, bloki.
Puerta
Pievienojies: Tue Aug 30, 2011 11:39 am

Kad pārstādīt!

Postby Puerta » Tue Aug 30, 2011 12:14 pm

Esmu iesācēja. Nesen nopirku Katleju domāju, ka lueddemanniana. Jautājums, kad varēšu viņu pārstādīt, jo man nepatīk substrāts: nevar saprast no kā tas sastāv un ilgi žūst, kaut atrodas ļoti saulainā vietā. Pašlaik Katleja zied: 3 ziedi uz viena tuberīdija, 2 pumpuri uz otra un viena neliela pāksts uz trešā.
Tāds pats jautajums par Zigopetālu (nopirkts pirms 2 ned.), kurš pašlaik zied ar 6 ziediem, bet substrāts tāpat nav saprotams. Kad varēs pārstādīt?
Un vēl arī Dendrobija Bigibbum. Pirkta pirms mēneša 2 dziedkāti, pašlaik zied, bet substrāts ļoti ilgi žūst, ilgāk par nedēļu Kad varēs pārstādīt? Jo bail nopūdēt saknes.

Anita
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 4:29 pm
Atrašanās vietas: Rīgas rajons

Re: Kad pārstādīt!

Postby Anita » Tue Aug 30, 2011 12:42 pm

Varbūt ir iespēja augu substrātu nofotografēt un ielikt šeit bildes?
Orhideju vajadzētu pārstādīt tad, kad substrāts ir acīmredzami sadrupis, nelabi smaržo pēc trūdiem.Vēl vajadzētu paskatīties vai starp saknēm nav ielikts sfagnu sūnu kumšķis.Ja tāds tur ir, tad retāk jālaista.
Tagad - rudenī,es gan nepārstādītu nevienu, vēl jo vairāk tāpēc, ka zied.Bet...galīgas nepieciešamības gadījumā, kā jau minēju - sapuvis substrāts, kukaiņi substrātā, sēne substrātā, pārstādītu gan.

Puerta

Postby Puerta » Tue Aug 30, 2011 12:58 pm

Bet vai rudenī pēc ziedēšanas jūs nepārstādat arī tās orhidejas, kuras ir pirktas vasarā jau ziedošas. Es iedomājos, ka visas orhidejas pēc pirkšanas ir jāpārstāda, tikai jautājums kad.

Anita
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 4:29 pm
Atrašanās vietas: Rīgas rajons

Postby Anita » Tue Aug 30, 2011 2:13 pm

Kā jau rakstīju - orhidejas bez vajadzības nav jāpārstāda.Ja nopērkot augu, substrāts pēc skata ir labs, tad pēc nerakstīta likuma nevajag to pārstādīt.Vienīgais, ko vajadzētu paskatīties vai starp saknēm ir vai nav sfagnu sūnas.Ja ir, tad laista retāk, ja nav, tad attiecīgi biežāk pēc vajadzības.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Tue Aug 30, 2011 5:15 pm

Puerta, es tik kategoriski nedomāju, ka obligāti jāpārstāda visas orhidejas pēc iegādāšanās. Reizēm augs ir ļoti labā substrātā, ar lieliskām saknēm un jaunu, tīru podiņu. Tad neredzu iemeslu viņu truacēt.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Tue Aug 30, 2011 6:54 pm

Puearta, es arī ne vienmēr pārstādu augu pēc iegādes.

Kā jau te rakstīja, tad pārstādīšana ir jāveic, tad ja ir pamatots iemesls. Piemēram, man nesen nācās pārstādīt tikko nopirktu vēl zieošu katleju, tāpēc ka substrātā bija sēne. Šajā tēmā par to ir nedzudz sīkāk. http://www.orchids.lv/forum/viewtopic.php?f=29&t=319
Tāpēc ja katleja ir necaurspīdīgā podā, tad ieteicams to uzmanīgi izvilkt un izpētīt substrātu vai nav redzamas bumbiņas vai pavedieni, kas liecinātu par sēni. Vai arī jūtama sēņu smaka. Ja viss kārtībā, tad tikpat uzmanīgi to ieceļam atpakaļ podā.
Starp citu, gribēju pajautāt, no kurines ir tava katleja?

Labākais laiks orhideju pārstādīšanai ir pavasaris - sākot ar martu.

Katlejas ir jāpārstāda uzmanīgi, vēlams tad, kad tām nav sācies augšanas periods, lai netraumētu saknes.

Ja substrāts tik ilgi nežūst, tad iespējams ir kaut kādas problēmas ar laistīšanas režīmu?

Puerta

Postby Puerta » Tue Aug 30, 2011 8:45 pm

Substrāts nežūst nevis Katlejai, bet Dendrobijai Bigibbum.
Katleja ir no Depo veikala.
Vai visas orhidejas pēc nopirkšanas jaizņem no poda un jānopēta?
Man ir Fanelopsis, kurš pie manis aug kādus 3 gadu, caurspīdīgā podā. No skata viss izskatijās labi, saknes ļoti daudz smukas, februārī sāka ziedēt, beidza tikko augustā. Likās, ka tikai tā pamaz substrāta uz tādu sakņu daudzumu. Izpētot Esteres orhideju lapu, saņēmos pagajušajā nedēļā parstādīt un izrādās, ka viducī bijusi vai nu kūdra, vai arī substrāts jau sen sadalījies un lielāko daļu smuko sakņu dabūju nogriezt, jo smukas bija apakšā, bet augšā jau gandrīz nopujušas. Tas bija augam caurspīdīgā podā, kurā varēju apskatīt.
Tāpēc arī bija doma par pārstādīšanu pēc ziedēšanas, jo nezinu kas tas ir par substrātu iekša, jo jau no virspuses neizskatās īpaši svaigs. Esteres lapā gan ir informācija, ka Katlejas jāpārstāda augšanas periodā?

Flokse

Postby Flokse » Tue Aug 30, 2011 9:00 pm

Puerta, kā reiz Depo tikko bija vesela partija ar bumbiņsēni inficētas epikatlejas tā kā tev derētu pārčekot arī šo.
Vēl, ja katleja ir no Depo, tad tā visdrīzāk ir hibrīds nevis kāda no botāniskajām sugām, bet tas ir labi, jo hibrīdi ir vieglāk audzējami. :)

Izņemt un papētīt der tās orhidejas, kuras ir necaurspīdīgos podos. Tām, kuras ir caurspīdīgos, skanes var aplūkot bez ārā ņemšanas.
Protams, katlejas var uzmanīgi pārstādīt arī augšanas periodā, bet man tīri subjektīvi kaut kā orhidejas vislabāk patīk pārstādīt miera perioda beigās - parasti tas ir agrs pavasaris. Falenopši varētu būt izņēmums, jo tie zied nepārtraukti un tos bez īpašām problēmām var pārstādīt arī ziedošus. :)

Flokse

Postby Flokse » Tue Aug 30, 2011 9:04 pm

Tā substrāta ilgā žūšana man kaut kā šķiet saistīta ar kaut ko citu nevis ar to, ka tas būtu jau sadalījies, protams, ja tavas orhas nav iestādītas kūdrā - drīzāk pārlaistīšana vai telpas ar sliktu ventilāciju.

Puerta

Postby Puerta » Tue Aug 30, 2011 9:57 pm

Apskatījos divas Dendrobijas bigibbum. Mazajai saknes pieaugušas visu podu, bet lielajai gan pieaugušas visu podu, gan vidū arī sfagnu sūnu kušķis.
Katlejai nekādas sēnes nav, arī saknes nav vēl pieaugušas podu. Tapēc domaju, ka varētu viņu neaiztikt.
Apskatījos arī Zigopetālu, kuram ļoti skaistas saknes, bet nu pilns pods.
Tapēc paliek jautājums par dendrobijām un zigopetālu: vai parstādīt pēc ziedēšanas, vai pavasarī, vai vispār nevajag.
Pievienotie faili
Zigopetāls.JPG
Zigopetāls.
Dendrobija bigibbum mazā.JPG
Dendrobija Bigibbum mazā.
Dendrobija Bigibbum lielā.JPG
Dendrobija Bigibbum lielā.

Return to “Stādīšana un pārstādīšana”