Pieredze ar pašgatavotajiem substrātiem

Jaunu un vecu augu pārstādīšana, dalīšana, pavairošana. Audzēšanas veida maiņa. Substrāti, mizas, bloki.
Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Pieredze ar pašgatavotajiem substrātiem

Postby Flokse » Tue Apr 12, 2011 5:21 pm

Ražotāji un tirgotāji ir parūpējušies, lai mums nebūtu pārāk sarežģīta dzīve un šobrīd pārdošanā ir pietiekami laba gatavo substrātu izvēle.

Tomēr kārtīgu orhideju audzētāju nekādas grūtības nebaida un viņam tā kā būtu jāspēj apgādāt savas mīlules ar pietiekami kvalitatīvu paštaisīto substrātu. Arī man jāatzīstas, ka tad, kad radās nepieciešamība pārstādīt pirmās orhidejas, nedaudz padarbojos ar substrātu sagatavošanu. Izmantoju mūsu parastās priežu mizas, kuras nodīrāju mežā nolaustai priedei. pēc tam savā iesācēja maksimālismā tās vēl stundu novārīju - tagad es tā vairs noteikti nedarītu. Pēc tam ar sekatoru tās smalcināju atbilstošās frakcijās - vispār ķēpa bija baigā. :D

Tāpēc būtu ineteresanti padalīties pieredzē arī ar pārējiem:
Kādām mizām jūs dodat priekšroku - priedēm vai kaut kam citam. Vai priežu mizas nav pārāk sveķainas - tas bija manā praksē vistraucējošākais faktors.
Kā jūs iegūstat šīs mizas - mežā vai kaimiņa malkas šķūnītī, vai arī jums ir citi varianti?:)
Kā jūs viņas sasmalcināt vajadzīgā izmēra frakcijās - te būtu labi praktisko risinājumu apraksti. Ir dzirdēts variants, ka sekmīgi tiek izmantota visparastākā gaļas mašīna (saprotams, ka ar izņemtu sietiņu :D)
Vai orhidejas stādat tīrās mizās vai arī jaucat klāt vēl kaut ko - jumta sūnu, sfagnus, kokogles, perlītu, u.c. un cik daudz?

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: Pieredze ar pašgatavotajiem substrātiem

Postby egons » Tue Apr 12, 2011 7:43 pm

Esmu malis gan ar gaļas mašīnu, gan ar dārza šķērēm griezis līdz tulznām, bet toties frakcijas kādas vajag, pamatā jau priežu mizu, to vācu no kritušajiem kokiem vai arī kādā no tuvējiem gateriem. Nekad nevāru, vienīgi nomērcēju, lai īrnieki izvācas. Skatos tādus gabalus , kuri nav sveķaini, vārot iet bojā arī labie mikroorganismi, tiek izjaukts neredzamās pasaulītes līdzsvars, pēc tam mizas mēdz pelēt. Otrs labs variants ir bērza miza ( ne tāss), bet tās sadalīšana ir stipri grūtāka, bet toties kalpo ilgi. Kad bija lielāka falenopšu pārstādīšana, nopirku maisus ar priežu mizas mulču, gadās ļoti labi, bet ir arī ļoti plānas mizas. Derīgo paņemu puķēm , lieko zem skujeņiem. Ir dažas puķes, piem Promenea, kuras man aug tikai kokogles gabaliņos, vēl izmantoju jumta sūnu, to parasti izvietoju ap augu poda virspusē. Divas katlejas man jau 20 gadus aug keramzītā, citām puķēm gan to sen vairs neizmantoju. Dažas ir palikušas epiveba gabaliņos, jo bija salaidušas tajā saknes un netraumējot nevarēju to izvākt. Bloki man pamatā uz ābeles zariem, daži uz bērza mizas. Daži čakārņi mežā atrasti noauguši ar sūnu (koku suga nenosakāma). Drakulas man aug gāzbetona klucī iegrebtos caurumos, pats klucis viss noaudzis ar sūnu. Pēdējos gados nopirktās vandas karājas brīvi plikām saknēm, vecākās aug lielā podā starp saknēm lieli bērza mizas gabali. Viens odotoglosumveidīgais vasarā novēlās no galda un viss substrāts izbira, (pavasarī sakopjot apkārtni atradu lielu peļu ziemas krājumu noliktavu ar izēstiem plūmju kauliņiem), nu šī puķe jau vairākus gadus aug tīros kaukāzeņu kauliņos un pat zied. Pamatā tas arī vis. Esmu nācis pie atziņas, ka man un puķēm labāk tīk dabīgie materiāli.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Tue Apr 12, 2011 9:29 pm

Es rīkojos līdzīgi:
priežu mizas - dabūtas gan vietējā mežā, gan izķeksētas no mulčas maisiem - ir gan vārītas, (to sen vairs nedaru, uzklausīju Egonu un atradu savam slinkumam attainojumu), gan karsētas, gan mērcētas.
izmantoju sūnu, kas aug uz lielā ozola muguras.
izmantoju aŗi kokogles.
cimbīdijām - aizpērnās lapas, rupju granti, Kleistos uzlasītos zirgābolus, gaļmašīnā maltu mulču, mazliet sfagnus, smalko keramzītu.
sārmainajām tupelēm - sīkas mizas, kūdras matus, sfagnus, keramzītu un dolomīta šķembas
tupelēm - līdzīgi, tikai bez dolomīta.
bloki - korķozols, bērzs, ābele, priedes biezā miza. Un eksperimetam - Latvijas ozols, bet tas pagaidām tikai 1 katlejai un 2 mazflopšiem - 2 gadus. Tā, ka par rezultātiem varēs spriest vēl pēc kāda laika. Pagiadām ir ok, kā liekas tanīni ne paŗāk traucē, vismaz īstermiņā.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Thu Apr 14, 2011 4:42 pm

Egon un Inga, paldies! Ļoti izsmeļoši.

Man godīgi jāatzīst, ka substrāta vārīšana bija iesācēja dumjības izpausme, bet domāju, ka mēs visi esam darījuši pietiekami daudz dumju lietu, lai par tām īpaši satrauktos. :D
Principā labs substrāts ir tāds, kurš pēc iespējas ilgāk nesadalās un nepārsāļojas. Tā kā vārīšanas procesā substrāts paliek vieglāk sagremojams pelējuma sēnītēm, tad salīdzinoši noturīgākas un labakās bez šaubām būs nevārītas mizas.
Līdz ar to es arī diezgan skeptiski skatos uz ieteikumiem substrātam pievienot trihodermīnu, jo lai gan tā ir augiem laba sēnīte un mikroorganismi, tomēr ir dzirdēts, ka substrāts tai garšo tīri labi. Pati neesmu eksperimentējusi ar trihodermīnu, bet varbūt kādam te ir tāda pieredze?

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Postby Inese » Sat May 07, 2011 10:10 pm

Nu tā kā es esmu iesācējs, tad pati vēl neriskēju vākt mežā kaut ko. Vnk nezinu ko. Bet substrātu miksēju pati. Izmantoju dažādu frakciju priežu mizas, kokosa gabaliņus, perlītu, sfagnu, kokogles gabaliņus, keramzītu, putuplastu, lavu, kaļķakmeni u.c. Ar katru pārstādīto puķi redzu arvien labākus rezultātus. Substrātus jaucu atkarībā kādai orhidejai vajag. Neko nevāru, vien apleju ar verdošu ūdeni un tad žāvēju līdz vajadzīgajai mitruma pakāpei pirms stādīšanas. Tagad eksperimentēšu ar dzīvo sfagnu un dzīvo parasto sūnu uz blokiem. Par blokiem esmu izmantojusi priežu mizu gabalus, korķozola mizu. Nu pārējie bloki ir pirkti jau kopā ar uzmontēto augu un dažiem es nezinu kas tas par koku ir apakšā. Ir man 2 bloki no presēta korķa, bet man nepatīk. Drūp un neizskatās ka augiem patīk. Kaut ko būs jāizdomā. Tā kā man nav orhidārija vai siltumnīcas (pagaidām), tad blokus veidoju ļoti "treknus" lai neizkalst pāris stundu laikā.

Inga

Postby Inga » Sun May 08, 2011 10:07 pm

Inese, kur Tu dabon kokosa gabaliņus?
par blokiem - interesanti par tiem 'treknajiem', - man nebija ienācis prātā. nav kāda bildīte treknam blokam? un kas veido to treknumu - sūnas, kokosa šķiedra, vēl kaut kas?
un piekrītu par to presēto korķi, man no vienas Vācijas audzētavas šitādi nāca. Nepatīk.

Inese

Postby Inese » Mon May 09, 2011 1:19 am

Kokosa gabaliņus es pasūtīju internetā no Anglijas. Pasūtīju daudz un dažādas frakcijas. Gan kokosu, gan mizas, gan sfagnu utt. Tagad kādus gadus varēšu nedomāt kur to ņemt. Ja varētu samesties pa vairākiem, tad tur var sapirkt visu ko vajadzīgu. Vienam taisīt pasūtījumu sanāk dārgi.
http://orchidaccessories.co.uk/catalog/index.php
Nu treknumu blokam pagaidām veido tikai sfagna. Vnk to salieku DAUDZ un pietinu ar ļoti tievu elastīgu gumijiņu ko pārdod spolītēs kā diegu. Esmu pasūtījusi dzīvu sfagnu un kad tā būs atnākusi, tad likšu virsū lai apaug tas bloks. Tik es vēl īsti nezinu vai dzīvā sfagna augs virsū sausajai. Jumta sūnu nav man kur dabūt un arī īsti maniem apstākļiem laikam nederēs, jo ātri izžūs. Sfagna tomēr garāka. Te viena bilde kur ievīkšķīta masdevallija tovarensis, tik vēl gaida dzīvo sfagnu. It kā jau nav tā uzskatāmākā bilde, jo pavisam svaigs tas bloks vēl, bet saprast var. Ja no rīta apsmidzinu, tad tikai pašā vakarā bloks ir gandrīz sauss, bet ne izkaltis.
Attēls
Es vēl ļoti gribētu paeksperimentēt ar bloku no māla caurulītes. Tik kur tādu lai ņem? Varbūt var izmantot vienkārši kaut kādas neglazēta māla poda lauskas? Varbūt kāds ir mēģinājis?
P.S.Vai tik šitas nav jāliek pie bloku kultūras?

Inga

Postby Inga » Tue May 10, 2011 8:57 am

Inese, es mēģinu šobrīd (16 mēneši) ar māla cilindriņu, kam viens gals ciet.
gribu arī mēģināt ar cauruli. tādu atradu Ikšķilē izgāztuvē, piedošan'... esot padomju laikos izmantotas drenāžai.

Inese

Postby Inese » Tue May 10, 2011 5:02 pm

Pastāsti vairāk kā sanāk uz tā cilindriņa? Es drošivien drīzumā arī to izmēģināšu ar kādu mini dendrīti.

Inga

Postby Inga » Tue May 10, 2011 9:50 pm

es parīt nobildēšu (rīt nesanāks laika) un tad apstāstīšu ar bildēm. Man tur aug masdevalia.

Return to “Stādīšana un pārstādīšana”