nagi niez - kā tomēr gribas!

Kastes, kabīnes, pielāgoti akvāriji un toveri. Profesionālie un pašu veidotie. Problēmas, ar kādām saskaramies.
Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

nagi niez - kā tomēr gribas!

Postby Inga » Tue May 24, 2011 1:51 pm

... neskatoties uz domubiedru brīdinājumiem, ka orhidārijs nav labākā izvēle (argumentu ir daudz: daŗgi, nepraktiski, vispār nederīgi utt), nupat esmu par 100% pārliecināta - jācep augšā!

pēc vairāku gadu ikgas gatavošanās, kas ietver arī izziņas materiālu izstudēšanu, forumu lasīšanu, sarunas ar ļaudīm, kam tāda lieta ir utt utt, pašlaik ir vairāki secinājumi:

- mazu orhidāriju ierīkot NAV vērts (zem 100 l) tas viennozīmīgi būs par mazu jau pašā sākumā un izmaksas tās pašas, kas lielākam
- miglošanas / laistīšanas sistēmu labāk ierīkot pašam
- augus atstāt mobilus (podi, bloki utt), jo tad infekcijas vai citas sērgas gadījumā vieglāk operēt
- izvēlētēties augus ar ne pārāk augstām gaismas prasībām
- atcerēties - visu Zemeslodi vienā kastē nesalikt, no kaut kā jāatsakās
- ventilācijai jābūt perfektai
- lampas labāk likt pa ārpusi, lai izvairītos no pārkaršanas

... vai ir kādas vēl domas? neatkarīgi no tā - vai jums jau ir orhidārijs, vai ne - labprāt uzklausītu jūsu domas, ieteikumus, prātojumus.
P A L D I E S!

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: nagi niez - kā tomēr gribas!

Postby egons » Sat May 28, 2011 11:21 am

Es arī atkal esmu nobriedis orhidārijam falenopšu istabā. Pareizāk sakot bulbo- un tilandsārijam. Esmu noskatījis neaprīkotu duškabīni, gaismu aprīkojums arī būtu, tik nav neviens kas palīdzētu nojaukt veco krāsni, lai tam visam būtu vieta. Vajadzētu kādu kam interesētu vecie, glazētie baltie podiņi, ja nāktu palīgā pie jaukšanas, atdotu.
Visos citos orhidārijos iemitinājušies dzīvnieki, pēdējā zarkukaiņi, bet tajā tāpat būtu problēmas ar gaisa ventilāciju.
Taviem secinājumiem daļai piekrītu, daļai nē.

Inga

Postby Inga » Sat May 28, 2011 11:48 pm

uuuu? - kuriem nē? un kāpēc? intersanti taču - saprast, ko citi domā?

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Postby Inese » Sat May 28, 2011 11:54 pm

Es laikam lampas tomēr liktu iekšpusē. Īpaši tad, ja tas būtu siltais orhidārijs. Attiecīgi lielāku gaisa cirkulāciju un mitruma līmeni, jo tā temperatūra labi pazeminās. Toties caur stiklu gaisma "nav tāda". Nemāku izskaidrot... Tīri mans personīgais, intuitīvais viedoklis. Bet ja aukstais orhidārijs, tad liktu LED lampas un kondicionieri (piemontēt caur trubu). Vispār man arī gribētos paniekoties, bet vīrs TO nesapratīs. :lol:

Inga

Postby Inga » Sun May 29, 2011 12:17 am

Nu, es jau 2 gadus gatavojos. Tā vienkaŗši tak nevar atnākt mājās un pateikt - mums šovakar būs orhidārijs :D

Par lampām - ja LED, tad iekšpusē nav ne vainas, jebkuras citas dos papildu siltumu. Estere dalījās pieredzē, ka pagājušajā vasarā pie +30 (un vairāk) telpā, kastē bija jau krietni karstāks, kas tomēr ir temperatūra, kuru var turēt visia maz augu.
LED būtiskākais trūkums - to cena.

Inese

Postby Inese » Sun May 29, 2011 12:28 am

Inga wrote:LED būtiskākais trūkums - to cena.

Nu it kā jau jā, bet ja sarēķina cik pribambasus vajag lai nebūt tas liekais karstums, tad...
Offftopic - Par LED varēšu pateikt savus vērojumus nākamgad. Man šogad bija LED lampa (zilsarkanā) aukstajai palodzei. Godīgi sakot - es tiešām nezinu kāds bija efekts no viņas. Jo es pirmkārt haltūrēju ar ieslēgšanu. Tad vēl nebija salikti visur taimeri, jo bēbis bija samērā mazs un nevarēju slēgt iekšā kad ienāk prātā. Otrkārt - man zem viņas nekas prātīgs neauga, izņemot pleiones (ziedēja), celogīni kura tā arī neziedēja, divus dendrīšus, kas arī neziedēja, un vēl šis tas, kas arī nav ziedējis. Nu nez, vai tā kolektīvā neziedēšana ir dēļ tā ka LED lampa sū...., vai dēļ neregulāras izgaismošanas, vai arī tapēc ka par siltu bija, jo tā bija. :roll:
Pastāsti, kādi tev lampu varianti padomā?

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Postby egons » Mon May 30, 2011 9:33 am

Inga. Es lampas noteikti likšu iekšpusē, nebūs gaismas zudumi. Par temp. celšanos nesatraucos, jo gaismas deg dienā, tad t var būt augstāka un mitrums zemāks, līdz ar to var droši turēt pilnīgi atvērtu ventilāciju vai arī -ārija durvis. Vakarā visu pieverot un nosmidzinot tiks atgūts dienā zaudētais mitrums. Manuprāt tie orhidāriji, kuru saimnieks grib dabūt brīvas rokas uz ilgāku laiku (nedēļu un vēl) ir vairāk tāda sevis mānīšana vai arī ļoti gudri aprīkoti. Vismaz man tāds nav pa kabatai un nav arī nepieciešams. Par lielumu piekrītu, jo lielāks, jo vieglāk noturēt mikroklimatu. Par to zemeslodes salikšanu vienā kastē pilnīgi taisnība, lai arī cik ļoti gribētos. Par gaismas prasību vis atkarīgs cik jaudīga lampa un cik tālu augs no lampas. Manos pirmajos -ārijos liku piespiedu ventilāciju, pēc tam no tās atteicos, pašlaik lielais ventilators ir tikai siltumnīcā, tā darbību regulē taimeris. Esmu novērojis, ka pilnīgi pietiek ar dienā atvērtām durvīm, pazeminās gan temperatūra, gan vēdinās. Protams, orhidāriju nevar novietot tur kur virsū spīd saule. Manā vislabāk aprīkotajā bijušajā orhideju kastē pašlaik dzīvo gaļēdājķirzakas. Tam ir ventilācijas spraugas viena augšā, otra apakšā. LED lampas neesmu lietojis, tā kā nevaru spriest. Kastēs parasti tika liktas augiem domātās dienasgaismas lampas, puķu istabā kādreiz darbināju ļoti jaudīgas profesionālās augu lampas (400 W katra), tās gan deva stipri lielu siltumu, bet dienasgaismas gan nē.

Inga

Postby Inga » Mon May 30, 2011 11:03 am

nu, skaidrs. jā, lampas arī citos forumos ir viskarstāk apspriestais jautājums, jo laikam jau visgrūtāk menedžējamā lieta.

Inese

Postby Inese » Mon May 30, 2011 1:12 pm

Man vandaam un citaam, kas uz D loga, staav taa kuru mineeja Egons. 400w metaalhaliidu lampa. Taa gan forsha. Uzliku uz taimeri 12h dienaa pa ziemu. Vasaraa iesleedzu tikai tad, kad apmaacies, kaa shodien Vareetu jau arii nesleegt vasaraa vispaar, bet man gribaas. Karstums... Nu nav tik traki. Komplektaa ar mitrinaataaju un 2 ventilatoriem, t smuki turas dienaa ap 25-27. Tas ko vajag. Bet tagad apmeeram pa 30ls var iegaadaaties taadu speciaalu "cool tube" reflektoru no ruudiitaa stikla, kam var pievienot ar trubu parasto wc ventilatoru un trubu izvadiit kaut kur prom. Tad t gandriiz neceljaas. Pati lampa kopaa ar parasto reflektoru un starteri vai kaa vinj tur sauc..., izmaksaaja pie 70ls. Spuldzi mainu reizi gadaa. Maksaa ap 25ls. Var jau njemt mazjaudiigaaku, piem. 125w vai pat 80w. Attieciigi arii karstums mazaaks. Ar shito uzparikti var izgaismot veselu istabu. Gaisma ir kaa spilgta dienasgaisma. Esam jau pieradushi un mums netraucee. LED lampa maksaa 110ls apmeeram, izgaismo nelielu laukumu apmeeram 1,5kv.m, jaaliek tuvu augiem, bet neuzkarst. Toties ruuc. Un gaisma ljoti sarkana. Kaa M... maajaa. Tas ir viss ko zinu par lampaam.

Inga

Postby Inga » Mon May 30, 2011 3:19 pm

Inese, labais - Kaa M ... maajaa :D
bet, j anopietni, tad tagad jau ir visādas jaunmodernas LED lampas, kas izgaismo 25 kv.m. es uz tādām metu acis, bet cena. no 500 USD,

Return to “Orhidāriji”