"Vitrīna" vai orhidārijs. Vai ir vērts?

Kastes, kabīnes, pielāgoti akvāriji un toveri. Profesionālie un pašu veidotie. Problēmas, ar kādām saskaramies.
Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

"Vitrīna" vai orhidārijs. Vai ir vērts?

Postby Jzed » Tue Jul 24, 2012 3:16 pm

Sveicināti!
Esmu pavisam jauns šī foruma biedrs, bet man tik ļoti patīk sarunas un domu apmaiņa šeit, ka nenoturējos un uzreiz ķeros vērsim pie ragiem.
Man ir laika gaitā ir ienākušas nu jau ap 30 orhidejām. Uzreiz jāsaka, ka vairums ir "bezvārda" falenopši un dendrobijas plus dažas kambrijas, bet pēdējā laikā ienācās arī "ne lielveikalu" orhidejas (falenopši Liodora, Mini Mark, Cornu-cervi, Violacea...) un nu domāju, kā viņām nodrošināt labākus apstākļus un arī lai istabā viss ir pa smuko. Galvenā problēma ir mitrums - istabā tomēr gaisa mitrums ir ap 40% un tikai reizēm vairāk. Tad nu domāju pasūtīt palielu stikla vitrīnu (1.2m*1.2m*0.5m) kur varētu tās izvietot divos plauktos.
Vai varu prasīt kā jums liekas, vai šāds variants varētu nostrādāt?
Vitrīnas apakšā ~5-10 cm keramzīts ar ūdeni mitrumam, turpat netālu arī ventilators gaisa cirkulācijai. Gaismai zem otrā plaukta un arī vākā 2*T5 39W spuldzes. Domāju, ka gaismai vajadzētu pietikt, jo šobrīd tajā vietā apspīd arī rīta saule un it kā orhidejas par gaismu nesūdzas. Laistīšana tāpat kā šodien - nekādas automātikas - ņemu podiņus ar kašpo un mērcēju. Es ceru, ka šādā "vitrīnā" mitrums turēsies ap 60% kas ļoti nāktu par labu.

Es saprotu, ka īstajām tropu orhidejām ar to būs par mazu – tur noteikti vajadzēs arī papildus mitrināšanu, vairāk gaismas..., bet par to varbūt vēlāk padomāšu.
Tomēr kā jums izskatās no savas pieredzes, vai ir vērts ieguldīt šādā „vitrīnā” ar domu vēlāk arī izveidot "tropu māju"?

Ar cieņu,

Jānis. (Iesācējs)

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: "Vitrīna" vai orhidārijs. Vai ir vērts?

Postby egons » Tue Jul 24, 2012 9:33 pm

Visi esam bijiši iesācēji.
Orhidārijs ir laba lieta, ja vien ir pareizi uztaisīts. Tam, tāpat kā pareizi iekārtotam akvārijam darbojas princips- jo lielāks, jo vieglāk. Mitrums tur bez problēmām būs visi 100%. Vairāk jāpiedomā pie ventilācijas. Saules stari orhidārijam gan ir bīstami. Visu saturu var izsautēt ļoti īsā laikā. Bet kas pēc Jūsu domām ir,,īstākā tropu orhideja,,? Manuprāt tieši falenopsis varētu būt tipiskākais šīs grupas pārstāvis. Viņš 100% mitrumā un +25 grādos jutīsies kā senču dzimtenē. Pat bez visas ventilācijas. Un nemaz tā nepūst.

Jzed

Postby Jzed » Wed Jul 25, 2012 8:46 am

Sveiki!
Ar "īstajām tropu orhidejām" te biju domājis dabīgās orhidejas, vai tuvu tām, nevis hibrīdus, kas speciāli selekcionēti audzēšanai mājas apstākļos. Palsot aprakstus, tad vairumam šo orhideju ~60-70% gaisa mitrums ir pilnīgi pietiekošs un tāpēc domāju šīm orhidejām izgatavot ko vienkāršāku bez iebūvētas gaisa mitrināšanas kā tas ir bija aprakstīts Esteres lapā. Tur tad arī visādas problēmas rodas ar kondensātu, aļģēm, pārplūdi... Manā gadījumā tas vizuāli vairāk atgādinātu grāmatu skapi ar stikla durtiņām.
Man gan ir vēl viena ideja, ko gribēju pārbaudīt pie vairāk pieredzējušiem audzētājiem. Jā, pārliku liels karstums vairumam orhideju ir nāvējošs un vēl būtu ļoti vēlama arī vismaz 5 grādu starpība starp dienas un nakts temperatūru. Tā taču ir? Kā to nodrošināt dzīvoklī, kur praktiski visu laiku ir aptuveni nemainīga temperatūra? Tad man radās doma pielikt šai vitrīnai ledusskapi. Veikalos ir nopērkami mazie ledusskapji domāti lietošanai automašīnā. Pēc būtības tur vākā ir iebūvēts dzesēšanas elements un ventilators, kas pūš gaisu gar to dzesēšanas "radiatoru" un tādā veidā nodrošina zemāku temperatūru kā ārā. Vai nevar paņemt šo ledusskapja vāku ar visu dzesēšanas elementu un uzlikt orhidārijam tā lai tas pūstu tur iekšā vēsu gaisu? Protams ar laika releju lai nenosaldētu, bet tikai samazinātu temperatūru naktī līdz ~15-18 grādiem. Kā šāda ideja izskatās, vai ir vērts to izmēģināt? Šobrīd izpārdošanās tādu ledusskapi par ~25-30 Ls var nopirkt.

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Postby Inese » Wed Jul 25, 2012 9:24 am

Es dzeseshanas iekartu liktu tikai veesajam orhidarijam. Man tads ir projektaa nakotnee. Taadaa varetu audzet masdevalijas, drakulas un visadus citadus pleuritaljus un vesummiles. Merenajam un siltajaam orhaam kastee pietiks ar dabisku temperaturas samazinashanos kas rodas izsledzot lampas. Ja Tev shkjiet ka ar to ir par maz - atver telpaa logu uz nakti. Es pashlaik taisu kartigu silto orhidariju. Viss ir tapshanas stadijaa. Kad bus gatavs, ielikshu aprakstu.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Wed Jul 25, 2012 12:03 pm

Jzed wrote:Sveicināti!
................... Es ceru, ka šādā "vitrīnā" mitrums turēsies ap 60% kas ļoti nāktu par labu.

Es saprotu, ka īstajām tropu orhidejām ar to būs par mazu – tur noteikti vajadzēs arī papildus mitrināšanu, vairāk gaismas..., bet par to varbūt vēlāk padomāšu.
Tomēr kā jums izskatās no savas pieredzes, vai ir vērts ieguldīt šādā „vitrīnā” ar domu vēlāk arī izveidot "tropu māju"?

Jautājums ir ļooooti interesants, jo īpaši man personīgi. Nu jau kādus divus gadus es 'cīnos' ar savu orhidāriju, pirms tam tikpat pavadīju lasot, izzinot, jautājot ārzemju forumos un mūsu akvārijistiem. Jāatzīst, ka Latvijā akvāriju entuziasti ir ļoti zinoši.
Ilgu laiku domāju,
- vai es gribu orhidāriju (kā mini-ekosistēmiņu, līdzīgi kā akvārijā),
- vai orhidāriju kā telpu ar orhidejām piemērotākiem apstākļiem
- vai tiešām palielu vitrīnu ar plauktiem, podiem, kašpo.

Labā ziņa ir tā, ka tagad es zinu, KO NOTEIKTI NEVAJAG DARĪT - nevajag visu, jāpaliek pie viena varianta :)
SLiktā - ka esmu izmēģinājusi visu: vitrīnu (kopā ar vīru iebūvējām loga nišā, orhidāriju, kurā izvieto augus un orhidāriju, kurā AUG dažādi augi).

Inga

Postby Inga » Wed Jul 25, 2012 12:23 pm

p.s. ja dikti gribas 'dzesēt' varbūt ir vērts uz nakti pie durtiņām vai uz vāka (faktiski jebkur) pielikt aukstumsomas elementus? Tās želejveida pakas, kas jāsasaldē. Maksā tik vien kā 2.00 Ls/gab un neatsalst 12-14h??

šitādus te:
Attēls

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Wed Jul 25, 2012 2:20 pm

Es, kā cilvēks, kas domā un vēl ilgi domās :D par savu orhidāriju, esmu priekš sevis sapratusi šādas lietas. Ja vieta un finanses atļauj, var sākt ar vitrīnu, lai vispār saprastu, ko no orhidārija gribas sagaidīt, kādus augus tur audzēt, kādi trūkumi, kādas priekšrocības. Un tad, kad jau praksē ir atklājušies visi plusi un mīnusi, var domāt par nākošo līmeni un būvēt kārtīgu orhidāriju. Un tad nākošo - auksto. Un tad vēl vienu silto, jo pirmajā ir aptrūkusies vieta. Un tad nelielu ziemas dārzu. Un tad.... :lol:

Jzed

Postby Jzed » Wed Jul 25, 2012 3:20 pm

Sveiki!
Prieks redzēt tik aktīvu diskusiju!!!
Ir divi galvenie iemesli kāpēc tieši par šādu vitrīnu domāju, nevis par īstu orhidāriju. Pirmais ir tas, ka domāju, ka galvenais parametrs, kas jāuzlabo lai orhidejas justos labāk nekā istabā ir tieši gaisa mitrums. Istabā tas arī šobrīd turas ap 40% un apkures sezonas laikā pat nokrīt zem 30%. Sekas ir redzamas - auga attīstība samazinās un gaisa skanes sāk kalst un čokuroties un drīz vien atmirst. Šādā slēgtā vitrīnā ar ūdens vannu apakšā ceru, ka mitrums būs vismaz 60%, kas it kā būtu pietiekoši un galvenais labāk kā šodien.
Otrs iemesls ir kompromiss ar mājniekiem. Ar ūdens vanniņām ir liels kašķis - tās nav tik estētiskas un tāpēc būtu ka ir OK, ja šī vitrīna būtu vizuāli pieskaņota jau esošajām mēbelēm. Tāpēc arī domāju par ko līdzīgu kā šajā sicē.
Attēls

Par dzesēšanu ar šiem aukstuma maisiņiem man gan ir bažas, vai tik lielai kubatūrai, ar to būs ko līdzēts. Laikam vajadzētu diezgan daudz un tad vēl katru dienu jāmaina...

Inga

Postby Inga » Thu Jul 26, 2012 11:42 am

Jauka iecere, manuprāt. Tikai viens skaidrs, ņemot vērā orhidomānijas agresīvo izplatību, ir skaidrs, ka vietas tur nepietiks ātri vien :D

Par dzesēšanu - manuprāt 0.66 nav nemaz tik liela kubatūra? es no energoefektivitātes viedokļa (un mazliet no zaļā) skatos. Ja temp vajag pazemināt pavisam nedaudz, un tikai naktīs - liktu pa vienam maisiņam katrā plauktā, no rīta ņemtu ārā, iemestu saldētavā pie pelmeņiem :) vakarā, gulēt ejot, atkal var ielikt.

----Vēl es ieteiktu padomāt par gaisa apmaiņu tādā vitrīnā. Iespējams var atstāt spraugas augšpusē un apakšpusē, dabiskai ventilācijai. Cik redzu Tev gaisu dzenās ventilatori, tas labi.
----Noderīga lieta ir atvere pārplūdes gadījumiem un ūdens nolaišanai, ja sadomā tīrīt / mainīt.
----Vai esi domājis par profilaktiskajiem līdzekļiem pret sēņu infekcijām? tas ir orhidāriju lielākais bieds, jo ierobežotā telpā vienmēr atradīsies kāds stūrītis ar sliktāku ventilāciju, kur skaisti var ieperināties kāda no sēnēm.

Jzed

Postby Jzed » Thu Jul 26, 2012 1:28 pm

Sveiki!

Kādi varētu būt profilaktiskie līdzekļi pret sēņu infekcijām? Ventilācija, bet kas vēl?

Return to “Orhidāriji”