"Vitrīna" vai orhidārijs. Vai ir vērts?

Kastes, kabīnes, pielāgoti akvāriji un toveri. Profesionālie un pašu veidotie. Problēmas, ar kādām saskaramies.
Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

Re: "Vitrīna" vai orhidārijs. Vai ir vērts?

Postby Jzed » Wed Sep 19, 2012 4:07 pm

Sveicināti!

Inese, vai varu prasīt nedaudz vairāk par apgaismojumu?

Orhidārijā ir 8 T5 54W spuldzes. Kā ar palaidējiem? Vai tur tiek izmantoti elektroniskie vai parastie (ar starteri) palaidēji? Elektroniskie esot stipri labāki un būtiski pagarina spuldzes mūžu, bet tie ir diezgan dārgi - maksā ~ 15 Ls uz divām spuldzēm. Tad jau tur sanāk 60 Ls palaidējiem vien. Veikalā vēl teica, ka vispār jau varot izmantot parasto un lēto "mazjaudas" armatūru, (kas parasti uz 1149 mm ir tikai 35W vai 21W uz 849 mm), bet bez kādas garantijas, ka ieliekot jaudīgās spuldzes (attiecīgi 54W vai 39W) , tās strādās.

Vēl man viens jocīgs jautājums par spuldžu izvietojumu.

Gaisma jau patiesībā ir vajadzīga lapām, kur fotosintēze notiek. Liekot tās orhidārija augšā, attālums līdz apakšējām lapām būs diezgan liels un līdz ar to gaismas jauda netiks lietderīgi izmantota.

Kā būtu, ja kādu spuldzi arī liktu orhidārijam aizmugurē pa vidu, vai pat iekārt vados pašā vidū? Tad attālums līdz lapām būtu daudz mazāks un efekts lielāks.

Vai nav dzirdēts šāds variants?

Jānis.

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Postby Inese » Wed Sep 19, 2012 5:54 pm

Jaa, man ir 8x 54w T5 spuldzes. Darbojas ar elektroniskajiem palaidejiem, kas uzmonteeti vaaka augshpusee, bet pashas spuldzes iekshaa. Man tie ir paarii pa diviem. Resp. viens palaidejs uz divam spuldzem. Maksaja dargi, precizi nepateikshu.
Es izmeriju gaismas intensitati ar luxometru. Augshaa, zem vaaka ir 20000lux, apakshaa 10000lux. Apakshaa staav orhidejas, kam nepiecieshms mazaks gaismas daudzums, falenopsi, bulbofili, siltaas masdevalijas, kurpes u.c. Viduu neofinetijas, dendrobiji, amesiellas, un vel visadi sikulji. Augshaa aug mazkatlejas, broughtonijas, ascocentrums, sopronitis u.c.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Thu Sep 20, 2012 10:24 pm

Jzed,

manējā orhidārijā ir tās pašas T5 lampas, kas Inesei, 4 gab. Balasti ir elektronskie, multiusage (tā, ka var izmatot dažādām jaudām), tā aŗi bija 15,50 Ls)
Tā kā mana kaste ir stūra, tad spuldzes izvietotas no stūra virsotnes uz malām (kā saules stari :) ) , slēdzamas pa 2-ām.

Par Tavu ideju - esmu redzējusi vitrīnas, kur spuldzes ir gan virspusē, gan malās.
Tādu - pa vidu pašā orhidārijā - nav manīts. Taču ja'tā padomā - Saule tak arī neiespiežas tropu meža vidū - dabā viss ir pārdomāts, vecākajās lapās f/sintēze tāpat pavājinās, jaunajām lapām, kas augšā tiek vairāk gaismas. Varbūt tas pat ir normāli.

Augu izvietojums man aŗi līdzīgs - ko tur jaunu izdomāsi - gaismas prasīgākās augšpusē, mazāk prasīgās lejā.
Bildes.. jā, es zinu, ka esmu parādniece. Būs, noteikti, būs :)

Inese

Postby Inese » Fri Sep 21, 2012 8:39 am

Inga, Tu esi hroniska paraadniece!!! Es gribu ciemos pie Tevis. Jaa, esmu bezkauniiga. :D

Inga

Postby Inga » Fri Sep 21, 2012 12:39 pm

Inese, - abet droši! šonedēļ laikam vairs ne, bet nākošajā nedēļā sarunāsim.

Jzed

Postby Jzed » Fri Sep 21, 2012 1:01 pm

Sveicināti!

Atvainojos, bet kā Jūs mērat gaismu? Vai ir Luxometrs? It kā jau ir internetā apraksti kā ar fotoaparātu to darīt, bet kaut kā nesanāk... Varbūt ir kāda iespēja aizņemties pamērīt kā patiesībā ir ar gaismu istabā?

Jānis.

Inga

Postby Inga » Fri Sep 21, 2012 2:14 pm

atzīties? es nemēru gaismas stiprumu, es vienkārši vēroju puķes :D
ja nopietni, kaut kad sen ar fočuka exponometru ir pamērīts. Inesei gan laikam būs tā smalkā ierīce ar ko pamērīt.

Inese

Postby Inese » Fri Sep 21, 2012 6:02 pm

Ja, man ir luxometrs. Varu aizdot.

Inese

Postby Inese » Wed Sep 26, 2012 10:05 pm

Nu taa. Kaste savas funkcijas pilda uz urraa. Mazliet ir "shaize" ar temperatuuraam. Kad naktii logs valjaa, aaraa auksts un istabaa nokriitas temperatuura ap 13, kas labi der ziemotaajaam, tad kastee pa nakti ir tikai ap 17. Kopumaa jau nekas, bet nu uz robezhas. Redzees kaa buus ziemaa, salaa. Logs jau protams buus ciet, bet apkuri tajaa istabaa es iesleegshu minimaalu, tik lai turas pa nakti tie 13-15. Pie loga veesaaks, dziljaak istabaa paaris graadus siltaaks. Toties taadaas dienaas kaa shodien, kad bija silts, tad istabaa sasila liidz pat 25 graadi. Un kastee 29,3!!!! Tas ir par daudz. Es to protams varu pareguleet, bet manuaali. Gribeetos tomeer kaut kaadu neatkariibu shajaa zinjaa. Un taada milziiga graadu starpiiba nez nekaitees pukjeem? Vel varu pazinjot, ka jau pienaacis pirmais apkopes laiks. Pamazaam iekshpusee, mitraakajaa vietaa saak veidoties algjes. Uudens sakraajies apakshaa no lieshanas, jo esmu slinka un nevelku katru pukji laukaa lai aplietu. Leju ar shpuktieri. Atveru durvis un pshssssssshshshshs. Tas uudens arii taads ne visai tiirs. Kaa nekaa visaadi substraata gabalinji, meeslojums, suuninja, kaada mushinja tur nosliikusi utt. Bet orhidejaam par to nekaadu krenjkju. Vinjaam tur patiik. Pagaidaam. Bet es negribu aizlaist visu pa zaljo un drizumaa kjershos pie apkopes darbiem. Tiklidz izarsteshos no saauksteshanaas.

Jzed

Postby Jzed » Thu Sep 27, 2012 3:48 pm

Sveiki!

Ļoti interesanti palasīt par praktisko pieredzi!!! es tā arī vēl neesmu dabūjis savu plānoto vitrīnu - gan grūti meistaru atrast, kas gan stikla gan mēbeles daļu varētu izgatavot un "sajūgt kopā" gan arī problēmas ar materiālu skapim...
Es baidos, ka man būs līdzīgas problēmas ar pārkaršanu - Tā būs saulē no ~7:00 - 11:30. Es šobrīd domāju izmantot savu mazo auto ledusskapi dzesēšanai. To uzlikšu augšā uz vāka un lai tas pūš iekšā vēsu gaisu. Te nu ir mans "ledusskapis"

Attēls

Tiesa, uzreiz paredzu, ka var būt problēmas ar mitrumu, jo tas tomēr pūtīs gaisu no istabas. Tad nu paskatīšos vai nevarēs to likt pilnībā iekšā. Izskatās jau liels, bet, ja izjauc, tad pats dzesēšana agregāts ir diezgan kompakts.

Vēl piebilde - to noteikti likšu kopā ar termo regulatoru. Pamēģināšu ar pavisam vienkāršu ķīnieti par 4.00Ls . Ja būs labs rezultāts dzesēšanai, tad varēs `vēlāk paskatīties uz programmējamu regulatoru kas maksā ~30 Ls kur varēs pat iestādīt dažādas dienas un nakts temperatūras... Neesmu gan dzirdējis, ka tā var darīt orhidārijam, bet ir liela vēlme pamēģināt.

Vēl par zaļajām aļģēm. Vai ar tām var cīnīties ar parastajiem akvārija ķīmijas līdzekļiem? Piedāvājumā veikalos ir daudz un dažādas ķīmijas, kas novērš aļģu veidošanos. Vai var ieliet tādu arī orhidārija apakšā ūdens tvertnē? Nav pārāk dārgs un it kā zivīm un ūdens augiem tie nekaitē...

Return to “Orhidāriji”