Gaismas / lampas orhidārijiem

Kastes, kabīnes, pielāgoti akvāriji un toveri. Profesionālie un pašu veidotie. Problēmas, ar kādām saskaramies.
Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Re: Gaismas / lampas orhidārijiem

Postby Inga » Fri Aug 24, 2012 6:46 pm

Ok, mani šodienas studiju rezultāti, moš kādam noder.

Gaismas temperatūras Kelvinos. (est tak redzējuši, ka orhidejām klāt pierakstīts, ka nepieciešami xxxxK gaismas? Tad nu tā:

Typical Colour Temperatures
1000K eļļas lampiņa, svece
2000K: saules riets / lēkts, augstspiediena Na tvaiku lampas
2700K: 'siltās gaismas' fluorescentās spuldzes
2850K: parastā kvēlspuldze
3000K: studiju apgaismojums, fotogrāfu lampas
3500K: halogēnās spuldzes
4000K: atkal no fotogrāfu aprīkojums: zibspuldzes
4100K: 'aukstās gaismas' fluorescentās spuldzes
5000K: dažas zibspuldzes, elektroniskā zibspuldze, vidēja dienasgaisma
6000K: pusdienas gaisma, metālhalogēnu (MH) jeb augstas izlādes intensitātes (HID) spuldzes ("ksenona" lampas autiņiem)
7000K: viegli apmākušās debesis
8000K: dūmakainas debesis
10,000K: apmākušās debesis
11,000K: zilas debesis bez saules (es gan nezinu, kā tas ir :D)
20,000K: ēnas puse kalnos skaidrā dienā

Gaismas 'krāsa'. Augiem nepieciešama gan zilā gan sarkanā gaisma.
Sarkanā gaisma ir būtiska augu reproduktīvās veselības nodrošināšanā. Tātad arī ziedēšanā, kas nozīmē, ka mēs meklējam sarkano gaismu.

Zilā gaisma vairāk kā jebkura cita stimulē hlorofīla veidošanos, palīdz veidoties spēcīgām lapām, stumbram un veido kompaktu spēcīgu augu. Tātad arī to mēs gribam redzēt savās lampās.

Zaļo gaismu neabsorbē, tāpēc vairums augu mūsu acīm izskatās zaļi. Augiem ir arī citu krāsu lapas, citu pigmentu iespaidā. To, kāpēc veidojas šie citi pigmenti nosaka daudzi faktori - ģenētiskie un vides.

Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

Postby Jzed » Wed Sep 19, 2012 3:49 pm

Sveicināti!

Man arī te ir daži jautājumi kāpēc tā sarežģīt spuldžu pasūtīšanu. Praktiski visu var nopirkt Cenuklubā (var viņu lapā arī redzēt kurā veikalā kas ir uz vietas). Vēl aprunājoties viņu veikalā Brīvības 155, man teica, ka vispār jau var arī pasūtīt kas nav uz vietas un nākošā sūtījumā pielikt to klāt. Atkrīt visas bēdas un riski par piegādi. Cenas arī nemaz tik ļoti neatšķiras....

Par Brandiem.

Vispār jau Sylvania ir Osram meitas kompānija, kas darbojas Amerikā. Tāpēc jau arī praktiski visi produkti ar retiem izņēmumiem viņiem ir vienādi un atšķiras tikai birkas.

Osram Sylvania Inc. is the North American operation of lighting manufacturer Osram, which is owned by Siemens. It was established in January 1993, with the acquisition of GTE’s Sylvania lighting division by Osram GmbH.

The company produces a wide range of lighting products for home, business and automotive use. It sells its North American products under the Sylvania brand name and uses the brand Osram in the rest of the world.

Tiesa, viens produkts ir tikai Sylvania - GROLUX sērijas T5 spuldzes - Osram ir tikai T8 Fluora sērija...

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Postby Inese » Wed Sep 19, 2012 9:58 pm

Un tieshi par taam Grolux iet runa. Tapec man viss sarezgjijas. Ja vel butu isaks izmers vajadzigs, tad to var dabut tepat. Man ir rakstits uz sylvania spuldzeem - made in Germany...

GreenApple
Pievienojies: Wed Mar 23, 2011 6:42 pm

Postby GreenApple » Wed Sep 19, 2012 11:26 pm

Ja 2700 k spuldzīte ir warm white un 4100 ir cool white tad jau tās arī ir sarkanā un zilā. jautājums ir vai tas, ka spuldze ir 2700 K nozīmē, ka tā izstaro tikai viena garuma gaismas viļņus? vai tomēr kaut kādu daļu spektra no x līdz y. un ar tādu nepietiek, jo vajag no x līdz z?
Ja iegādāšos spuldzi 5000 K, tad tā derēs augiem vai nē?

Inga

Postby Inga » Thu Sep 20, 2012 10:16 pm

GreenApple wrote:Ja 2700 k spuldzīte ir warm white un 4100 ir cool white tad jau tās arī ir sarkanā un zilā. jautājums ir vai tas, ka spuldze ir 2700 K nozīmē, ka tā izstaro tikai viena garuma gaismas viļņus? vai tomēr kaut kādu daļu spektra no x līdz y. un ar tādu nepietiek, jo vajag no x līdz z?
Ja iegādāšos spuldzi 5000 K, tad tā derēs augiem vai nē?

neesmu nekāds gaismas spektru specs, bet lielās līnijās visa padarīšana ir daudz sarežģītāka, un lampu piemērotību auga dzīvības procesu nodrošināšanai nenosaka vati vai kelvini.
Vispār mēs esam uzaicinājuši augu un akvāriju augu audzēšanas pie mākslīgā apgaismojuma specus uz kādu no biedrības rudens tikšanās reizēm. Domāju neviens cits arī labāk nepratīs izskaidrot, kādas spuldzes dod kādus spektrus, kā jauda saistīta ar piemērotību augiem utt utt.

Info par demonstrācijas un lekcijas laikiem būs sadaļā pie nodarbībām.

Laipni lūgti!

Jzed

Postby Jzed » Fri Sep 21, 2012 12:11 pm

Sveiki!

Ar tām spuldzēm un spektriem jau ir dienzgan sarežģīti. Te piemēram ir redzami gaismas spektri dienasgaismas spuldzēm no Osram un piemērs arī Sylvania GrouLux spuldzēm.
Attēls
Osram spektri

Attēls
Sylvania Groulux spektrs.

Es pats tomēr sliecos piekrist tam viedoklim, ka speciālās spuldzes tomēr pamatā ir tikai mārketinga triks lai noplēstu vairāk naudas. Sevišķi, ja paskatās uz sarkano spektru kas vajadzīgs ziedēšanai, tad izsktās, ka "parastajām" suldzēm tā spektra daļa pat ir intensīvāka nekā specializētajām, bet maksā ~3 reizes lētāk. Nedaudz savādāk ir ar zilo daļu, kas vajadzīga augšanai. Tur tiešām speciālajām spuldzēm ir prieksrocības (Piemērs ir Osram Fluora spuldzes itkā speciāli augiem domātās) , bet vai tiešām te ir vērts pārmaksāt? Vai nav tā, ka par 20% uzlabojumu cena pieaug par 300%???

Vēl interesanti, ja paskatās spektru 827 (silti balta) un 840 (Auksti balta) tad patiesībā sarkanā spektra daļa abām ir identiskas tikai 840 ir papildus vairāk zilais spektrs. Vai tad nesanāk tā, ka pietiktu tikai ar 840 spektra spuldzēm lai nosegtu abas vajadzības gaz sarkanā gan zilajā galā?

Jānis.

Inga

Postby Inga » Fri Sep 21, 2012 12:37 pm

no savas pieredzes varu teikt, ka man orhidejas labi aug un zied arī pie parastajām fluorescentajām spuldzēm. (vienkārši pirms 4-5 gadiem citas nedabūju, mazāk zināju utt). 2008.gadā, kad slēdza veikalu Profs, mums piedāvāja iegādāties Philips Master spuldzes ar visiem palaidējiem pa 1 Ls/gab. Tās arī izmantoju šos gadus. Deg joprojām puķu telpā. Kā rādās līdz šim ir pieticis katlejām, dendrobijiem un brīnumainā kārtā arī vandām.

Par 'flowering' lampām ir lasīts tāds viedoklis, ka tas ir pārdošanas līdzeklis, nevis tehniskais risinājums. Tā, ka piekrītu Tev par to 'price-performance' neatbilstību.

No otras puses - ierīkojot orhidāriju man gribējās mazliet izvirst un pamēģināt 'īstās' spuldzes. Par rezultātiem un atšķirību novērojumiem varēs runāt pēc kāda gada.

Jzed

Postby Jzed » Wed Oct 03, 2012 7:45 am

Sveiki!

Esmu pavisam samulsis meklējot informāciju par nepieciešamo gaismas daudzumu orhidejām. Visur kur redzu kādus skaitļus, tie ir izteikti Lux vai fc. Bet tas taču nav gaismas daudzums, bet gan gaismas intensitāte kas dotajā brīdī spīd uz orhidejām. Piem. Falenopšiem ~10,000 Lux un vandām, katlejām ~35,000 Lux.
Kā saprotu, tad orhidejām galvenais barības vielu avots ir fotosintēze un tā notiek pie noteikta gaismas stipruma un noteiktu laika sprīdi, kas nozīmē, ka nepieciešamo gaismas daudzumu raksturo divi rādītāji - Intensitāte un Laiks.

Kā tad te īsti ir. Vai ir tā, ka šie minētie Lux daudzumi ir tie, kas raksturo, kad vispār fotosintēze dažādām orhidejām sākas? (piem. katlejām pie 10,000 Lux fotosintēze nemaz nedarbojas.) Vai arī tomēr katlejām pie, piemēram, 10,000 Lux apgaismojuma būtu nepieciešams aptuveni 20 stundas gaismas, lai augi pilnvērtīgi augtu?

Arī otrādi - vai tas nozīmē, ka falenopsim pie gaismas intensitātes 30,000 Lux, pat apgaismojot tikai stundu dienā, gaisma būs par daudz un augs apdegs?

Šobrīd domāju par papildus apgaismojuma ierīkošanu, bet esmu atradis tikai komentārus cik daudz piem. T5 spuldzes jāliek, bet vai ir kaut kur atrodama kāda precīzāka - "zinātniskāka" informācija par apgaismojumu tā intensitāti un ilgumu?

Kā ir ar Jūsu pieredzi par apgaismojuma intensitāti un ilgumu?

Ar cieņu,

Jānis.

Inga

Postby Inga » Wed Oct 03, 2012 8:58 am

Jāni taisnība! es klupu tieši pie šiem pašiem jautājumiem. un joprojām nevaru korekti pamatoti pati atbildēt. Lielās līnijās tieši tā ir, ka var gaismot mazliet ilgāk, bet skaidrs, ka negaismosi tak vandas piem., 29 stundas :D
Domāju, ka lielāko daļu jautājumu taps atbildēti 20.oktobra lekcijā. Vari droši pievienoties!

Jzed

Postby Jzed » Wed Oct 03, 2012 10:08 am

Paldies!

Kur un cikos būs šī lekcija?

Return to “Orhidāriji”