Coelogyne speciosa

Ieskaitot Dendrochilum, Otochilus, Pholidot, Pleione un to hibrīdus
Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Coelogyne speciosa

Postby Flokse » Sun Oct 20, 2013 2:59 pm

Coelogyne speciosa ir populāra un viegli audzējama celogīne. Dabā tā ir sastopama Indonēzijā un Sumatrā, kur aug kalnos 700-2000 metrus virs jūras līmeņa.
Šai celogīnei nav izteikts miera periods, visu gadu tai ir vajadzīgs vienmērīgs mitrums un siltums, līdz ar to to var audzēt arī dzīvoklī. Arī gaismas prasības ir mērenas.

Uz šīm celogīnēm skatījos jau sen līdz beidzot pagājušajā vasarā vienu pasūtīju no Orchids & More. Augu novietoju uz austrumu palodzes un tas pirmo reizi ar diviem ziedkātiem uzziedēja jau pagājušajā rudenī. Un tagad ziedēs atkārtoti - atkal ar diviem ziedkātiem. Vispār jau šai celogīnei pēc literatūras datiem tā kā vajadzētu ziedēt pavasarī, bet lai tak zied, kad vien grib.
C. speciosa ir skaisti lieli ziedi ar krāšņu lūpu ar tumšu zīmējumu. Suga ir diezgan variabla, ziedi var būt dažādos toņos no laškrāsas līdz zaļganam. Liels C. speciosa pluss ir tas, ka ziedi uz ziedkāta veidojas pakāpeniski pa tādu kā trepīti un izplaukst viens pēc otra. Līdz ar to ziedēšana var būt pat ļoti ilga, nu vismaz kādus 2-3 mēnešus, bet var ziedēt arī krietni ilgāk.
Ziedi ir nokareni, jo C.speciosa aug musonu zonā un tāpēc ir izstrādājuši metodi kā pašapputeksnēties ar virsū tekošā lietus ūdens palīdzību.

Pie auga trūkumiem es pieskaitītu tā lielos izmērus (tuberīdiji nav lieli, bet lapas gan ir garas).

Attēls

Attēls

Flokse

Re: Coelogyne speciosa

Postby Flokse » Sun Oct 20, 2013 3:03 pm

Un te ir pie Egona pagājušajā gadā fotografētā Coelogyne speciosa. Lūdzu, palabojiet mani, ja tas ir kaut kas cits.

Šī ir gaišāka un zied vasarā, bet cik atceros, tad arī ziedēja ļoti ilgi.

Attēls

Attēls

Attēls

Flokse

Postby Flokse » Sun Oct 20, 2013 3:04 pm

Zinu, ka arī citiem ir C.speciosa, būtu jauki, ja jūs padalītos te arī ar savu pieredzi. :)

Ilze
Pievienojies: Tue Mar 26, 2013 11:49 am

Postby Ilze » Sun Oct 20, 2013 7:19 pm

Jā, mūsējā ir stipri gaišāka. Par speciosu gribētu teikt, ka tā ir no ļoti ilgziedošajām, kā sāka agri pavasarī, tā zied vēl pašlaik. Jaunie dzinumi ar ziedu veidojas visu laiku, tuberīdiji veido tādu kā kalnu. Tā kā visu vasaru cītīgi ziedēja, netika iznesta laukā, karājas pie siltumnīcas griestiem.

Flokse

Postby Flokse » Mon Oct 21, 2013 2:55 pm

Varu piebilst, ka savu speciosu arī šogad nenesu laukā. Šķiet, ka šai orhidejai tīri labi patīk ne pārāk svārstīgi dzīves apstākļi.
Par ziedu krāsu jāpiezīmē, ka manējā speciosa ir bildēta ziedēšanas sākumā, kad tās tonis ir intensīvāks, pēc tam tā arī paliek mazliet gaišāka. Bet vispār izstādēs un bildēs ir redzētas visai dažādas speciosas.

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Mon Oct 21, 2013 3:39 pm

Salīdzināšanai ielieku savas speciosas ziedēšanu šajā pavasarī. Mans un Flokses augi ir nākuši vienā sūtījumā no Orhids&More. No vienas audzētavas, vienā laikā, viena izmēra, un - tik dažādi!

Attēls

Attēls

Flokse

Postby Flokse » Mon Oct 21, 2013 5:03 pm

Dace, re cik interesanti - tava speciosa tak ir gandrīz zaļa un arī lūpa iekšpusē tumšāka, bet no ārpuses izskatās vispār bez zīmējuma. Tas nemaz nerunājot par to, ka ziedēja pavasarī. :)
Un jā, saņēmām no vienas audzētavas un vienā pasūtījumā.

ANCE
Pievienojies: Mon Apr 04, 2011 9:02 pm

Postby ANCE » Tue Oct 22, 2013 4:17 pm

Ja rādām savas celogines speciozas, tad es pagājušā gadā no Drēzdenes atvedu mazu, nīkulīgu speciozu, pirku tāpēc, ka tai bija zaļi brūnas lapas. Šovasar viņai bija četri brūngani ziediņi (bilde gan nav labi izdevusies)

Attēls

Flokse

Postby Flokse » Tue Oct 22, 2013 4:23 pm

Ance, vai dieniņ kāds jaukumiņš! :)
Bet man jautājums, vai šī ir tīra C.speciosa vai arī kāds no tās daudzajiem hibrīdiem. Parasti arī tie ir no ļoti ilgi ziedošajām celogīnēm, kurām ziedi izzied pakāpeniski viens aiz otra pa trepīti. Man šķiet, ka Dacei bija kaut kas līdzīgs, bet tas skaitījās hibrīds.

ANCE
Pievienojies: Mon Apr 04, 2011 9:02 pm

Postby ANCE » Tue Oct 22, 2013 4:56 pm

Manā orhideju dienasgrāmatā atzīmēts, ka tā ir coelogine speciosa no Karges audzētavas. Ziediņi tiešām nāca viens aiz otra. Vēl man ir tāda nīkulīga coelogine fimbriata, atvesta no Berlīnes 2010.g. Šogad tā beidzot sadūšojās un uzziedēja. Vēl pamanījos tikt pie pholidota chinensis, citur tā saucas coelogine chinensis. Kāds gudrs cilvēks man teica, ka tā ir maza un gandrīz vai nekāda. Bet manējā ir braša: 40 cm augsta, lapas ir ap 25 cm. Šobrīd rādās trīs dūšīgi dzinumi - tad jau redzēsim - ziedi vai lapas!?

Return to “Celogīnes”