Dārza ciklamene

Jautājumi. Pieredze. Dalāmies priekā.
Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Re: Dārza ciklamene

Postby Flokse » Thu Sep 15, 2011 11:52 am

martinska1, tīri aiz intereses gribēju pajautāt vai tā cimbīdija, par kuru runājām augusta tikšanās reizē, ir sākusi veidot ziedkātus vai tomēr jaunos dzinumus?

martinska1
Pievienojies: Tue May 03, 2011 1:37 pm

Postby martinska1 » Thu Sep 15, 2011 7:22 pm

FLOKSE,
paldies par apvaicāšanos! Izskatās (ceru), ka laikam būs ziedkāti - pie katra jaunā šīsvasaras dzimuma sānos pa vienam biešu krāsas veidojumam, ar visai cilindrisku formu. Ap 3 cm gari, un pagaidām īpaši lielāki nestiepjas, vismaz lapu gali nerādās. Savukārt šīsvasaras dzinumiem apakšā jau saveidojušies tīri normālu izmēru bumbuļi. Otrai manai cimbīdijai līdz šim nekādu jaunu dzinumu nebija, tagad vienam šīsvasaras dzinumam arī sāk sānā veidoties kas līdzīgs dzinumam (ziedkātam?). Cik saprotu, jāturpina viņām līdz salnām dot iespēju baudīt mūsu atdziestošo āra gaisu?

Sorry, šī vairāk ir cimbīdiju tēma, bet atbildu sadaļā, kur bija jautājums.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Thu Sep 15, 2011 11:48 pm

martinska1 paldies par aprakstu 2.lapas apakšā. Man tagad ANCES dotajai ciklamenītei ir smukas daudz, daudz, daudz zaļas mazas lapiņas, lielā apgabalā apmēram 50 x 50 cm laukumā. Lapiņas tādas spicas, zīmējums arī smuks, nobildēšu kādā brīdī pa brīvdienām.

par cimbīdijām - droši ejam runāties pie cimbīdijām, ja?

Inga

Postby Inga » Mon Sep 26, 2011 11:16 pm

martinska1 - skat, reku i solītās lapiņas! kā izskatās?
Pievienotie faili
Ciklamenes_lapas.JPG
tas caurums pa vidu laukumiņam ir vieta, kur bija daudzie ziedi.

martinska1

Postby martinska1 » Tue Sep 27, 2011 8:48 am

INGA, augs ļoti veselīgs un spēcīgs (to varēja gaidīt pie tāda liela ziedu skaita)! Interesanti, cik liels pašlaik pie tik liela lapu (un ziedu) skaita varētu būt pats bumbulis (tas tā teorētiski, jo pašlaik no viņa nedrīkstētu atkasīt zemi mērīšanas nolūkiem), esmu lasījis, ka varot būt līdz 18 cm diametram, bet tik lielus redzējis neesmu.
Pēc foto redzams, ka ir aizmetušās arī galviņas ar sēklām - Tava izvēle - vai nu tās ievākt, kad būs nobriedušas (~maijā) un tad uz rudens pusi iesēt kādā kontrolētā vietiņā, vai arī atstāt Mātei dabai. Otrā gadījumā pastāvēs risks, ka skudras u.c. radības viņas izvazās visapkārt, un mazāks skaits uzdīgs un sāks augt. bet vispār šo ciklamenu sēklas labi dīgst arī savā vaļā, atkarīgs tikai, cik augšanai piemērotā vietā viņas būs nokļuvušas.
Par sugu - redzams, ka ir klasiskas C.hederifolium lapas, turklāt C.africanum tās būtu kompaktāk izvietotas, tātad par salcietību Tev īpaši jābaidās nebūtu.

Inga

Postby Inga » Tue Sep 27, 2011 1:49 pm

martinska1 tas veselīgums un smukums jau nav mans nopelns :) šo ciklamenīti man pavasarī iedeve ANCE, no šī paša foruma.
Bet nupat man pavisam sajukusi galva, īpaši par to dzīves ciklu.
1. pavasarī man tik ~3 cm liels bumbulis ar dažām lapiņām un dažiem spirālītēs savītiem kātiņiem ar sēklu pogaļu galā. Iestādīju A pusē, (Tu redzēji kur, ja atminies), nomulčēju un kopu kā pārējos augus tajā dobes pusē.
2. pa vasaru visas lapas pazuda.
3. vasaras beigās sākās krāšņa ziedēšana
4. pēc ziedēšanas izveidojās pogaļas un 'ieskrūvējās zemē' (lai gan es domāu, ka tas notiek pavasarī)
ā, un vēl - vai tās lapiņas, kas bildēs ir no vecā bumbuļa, vai tās, kuras jaunas izdīgušas.

martinska1

Postby martinska1 » Tue Sep 27, 2011 2:23 pm

INGA,
viss jau arī notiek atbilstoši augšanas cikliem. Tās pogaļas, kas tagad rudenī iegāja zemē, augs un nobriedīs pa ziemu un pavasari. Turpat jau pie zemes virskārtas vien tām jābūt. No pavasara pogaļām gan vajadzētu sēklām būt izbirušām, bet, ja tās vēl turpat kautkur ir, varētu arī nebūt vēl uzdīgušas. Foto redzamās lapas noteikti ir no lielā (3 cm) bumbuļa, tikai izpletušās apbrīnojami lielā diametrā - jāsecina, ka viņai tur ļoti patīk (un bumbulis acīm redzot krietni paaudzies)!
No dīgstošas sēklas augošas lapiņas C.hedrifolium pirmajā gadā ir ~5mm diametrā un apaļas formas (bieži zemes līmenī saredzams arī 1-2 mm diametra mazais bumbulis) - kā praktiski visām tām ciklamenu sugām, kurām dīgstošas sēklas esmu redzējis, tikai otrajā gadā parasti parādās sugai raksturīgās pazīmes (forma un krāsa). Savukārt dīgļlapas nemaz neparādās. Ja apstākļi labi, dažas sugas otrajā gadā jau var uzziedēt.
Atšķirībā no savvaļas, kultivētajām ciklamenām (C.persicum cultorum) no sēklas pēc pirmās lapiņas gums aug strauji, 1.gada laikā izaug jau samērā daudzas šķirnei raksturīgas lapiņas, pēc mēnešiem 8 var sākt jau ziedēt.

dacepurvina
Pievienojies: Fri Mar 25, 2011 1:16 pm

Postby dacepurvina » Wed Sep 28, 2011 12:12 pm

Man arī ir sadīgušas no dāvinātās ciklamenes iegūtās sēklas, gatavojos izstādīt atsevišķos podiņos. Tik interesanti uzzināt, kādas būs pēc uzziedēšanas, ceru, ka nebūs jāgaida gadiem ilgi, kā vienai otrai orhidejai!

ANCE
Pievienojies: Mon Apr 04, 2011 9:02 pm

Postby ANCE » Thu Sep 29, 2011 10:53 am

Man arī sadīgušas ciklamenītes no pagājušā gada sēkliņām - pavisam sīciņas, gumiņš kā kniepadatas galviņa! Rūpīgi piesegšu ar kūdru un sausām lapām, vēl uzlikšu virsū kastīti lai sniegs nesaspiež un nav pārāk slapjš. Par istabā audzētiem sēklaudzīšiem ziņošu pavasarī. Nesteigšos notikumiem pa priekšu!
Man prieks par Ingas panākumiem! Man arī kādreiz likās ka lapiņas visapkārt ir daudzi mazi stādiņi - tomēr bija tikai viens labs gumiņš! Pieredze nāk palēnam, tā lūk!

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Mon Oct 03, 2011 4:45 pm

martinska1
Interesanti, ka viena no tām mazajām ciklamenām jau bija izveidojusi ziedkātu, kuru es aiz neuzmanības nolauzu. Cik saprotu, tad viņām tagad varētu būt ziedēšanas periods.

Return to “Citi augi”