Citrullus un Cucumis melones

Jautājumi. Pieredze. Dalāmies priekā.
Cofea arabica
Pievienojies: Mon Dec 31, 2012 11:10 am

Citrullus un Cucumis melones

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 2:21 pm

Gribēju iepazīstināt visus foruma apmeklētājus ar kādu, manuprāt, interesantu eksperimentu, kurš norisinās gandrīz pašā Rīgas sirdī.
Šoruden saņēmos un sāku īstenot savu trako ideju. Labāk nejautājiet par to, kā tā radās, jo to paskaidrot nespēšu - spontāni - viss, ko varu piebilst.
Pie lietas - es iesēju arbūzu un meloņu sēkliņas ar domu, ka vēlos iegūt mājās jaukas ogas ziemas laikā. Es izsēju triju šķirņu melones (“Oliwin”, “F1 Galilejs”, “Bosman” ) un triju šķirņu arbūzus (“Bingo”, “Janosik”, “Sugar Baby”). Tos iesēju parastajā kūdras substrātā, parastajos 200ml dzeramajos trauciņos (tas bija 20.09.12.) Pirmie dīgsti sāka parādīties jau 25 septembrī. Tos audzēju mazajos trauciņos, apkniebu galotnītes, lai vedojas sānu dzinumi. Tad pārstādīju 16l spaiņos. Piesēju. Viss likās jauki un daudzsološi, bet novembra vidū palika ļoti tumš un vēss. Vien no melonēm (šķirne "Oliwin") izauga daudz pārāka. Un tā 20.11.12. parādīja savu pirmo sievišķo ziediņu (ar mazu augļaizmetnīti). Diemžēl to apputeksnēt nevarēju, jo vīrišķie ziediņi jau sen noziedēja. Tā es cīnījos līdz janvāra vidum, kad saules kļuva arvien vairāk un vairāk. Savus mīluļus sedzu ar agroplēvi, pārāko "Oliwin" meloni papildus apgaismoju, sildīju, cīnījos ar sauso gaisu - ļoti pūlējos.
Bet janvāra beigās augi sakuploja saules staru pulkā - sāka ziedēt un 07.02.13. es apputeksnēju savas "Oliwin" melones ziedus, tie aizmetās un sāka augt. Arī melone “F1 Galilejs” ieriesa savus pirmos augļus, bet arbūzi tikai audzēja savu zaļo apmatojumu.
Tā laiciņš gāja, laistīju, mēsloju, jau noņēmu plēves, gaismas. Tā melone “Oliwin” sāka gatavoties, mainīt krāsu un smaržot. 11.04.13. es to noņēmu, tās masa bija 494.2g! Kāds gandarījums! Krāsa, smarža, izskats fantastisks! Apgaismojums tiešām dod rezultātus. Jāsaka, ka garšas ziņā ogai pietrūka salduma, bet bija raksturīgā pēcgarša, izskatījās ļoti, ļoti gatava, miziņa plāna - iztaisīju sukādes arī.
Tad turpinājās ražas svētki, jo pārējie augi audzēti bez papildus apgaismojuma. 23.04.13. novācu divas “F1 Galilejs” melones. Vienas masa bija 415.3g, bet otras 335.9g. šoreiz viss bija kā pasakā - smarža, izskats, krāsa un pats galvenais - garša, bija fantastiski! Kā medus!
Pašlaik sanāk, ka noņēmu trīs meloņu ražas, kuru kopējā masa ir 1,3kg, melone “Bosman” tumšajā laikā neizdzīvoja...
Tagad nogatavojas pēdēja melone, pēc izskata "velk" uz tiem 490 gramiem, arī "Oliwin" šķirne. (Visas novāktās ogas tiek salīdzinātas ar veikalā nopērkamo dzeteno gludmizas meloni)
Kas attiecas uz arbūziem, tad pašlaik nogatavojas divi diezgan lieli, arī velk uz visiem 500 g, svērt nesvēru. Vēl karājās trīs ogas tenisa bumbas lielumā. Starp tām ir pārstāvētas visas arbūzu šķirnes. Raža varētu būt Jūnija pirmajā nedēļā, ceru, ka būs baudāma. No pirmās ogas obligāti pagatavošu sukādi.
Pēc eksperimenta beigšanas gribu izveidot lielu herbāriju, kurā būs divi augi pilnā augumā ar ziediem un augļa sukādi (pirmā melone, arbūzs, kas sāka ražot un novākta pimā oga).
Ceru, ka mana nelielā pieredze kādu iedrošinās vairāk painteresēties par šiem ķirbjveidīgajiem augiem. Nākamreiz iekštelpās gribu eksperimentu turpināt, bet jau no atlasītajām šķirnēm audzēšu labākās. Tagad salīdzinājumam gatavojos stādīt siltumnīcā un uz dobes laukā, zem klajas debess vasarā. Padalīšos ar rezultātiem un ik pa laikam ielikšu fotomateriālu.

Cofea arabica

Re: Citrullus un Cucumis melo

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 2:26 pm

Diemžēl atklāju grūtību ar attēlu ievietošanu, fails ir pārāk liels, ko darīt?

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 8:06 pm

Attēls

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 8:09 pm

Nu re, sanāca. Manuprāt vajadzētu forumā kādu atsevišķu, lielu sadaļu par foto ievietošanu, bet liels paldies tiem, kuri paskaidroja procesu. Tā izskatās melone "Oliwin" pirms novākšanas 11.04.13. vēl uz auga.

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 8:31 pm

Tad nu "F1 Galilej" šķirnītes.
Attēls
Attēls

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 8:45 pm

Kas attiecas uz "kas lācītim ēderā?!", tad šet tādas bildītes:
Attēls
Attēls
Attēls

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Sun May 12, 2013 8:59 pm

Kā jau minēju, Galilej melones bija ļoti, ļoti saldas, kad būs laiciņš ievietošu vairāk foto.
Savukārt arbūziņi vel nogatavojas, šeit daži foto:
Attēls
Attēls
Attēls
Attēls
Attēls

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Sun May 12, 2013 11:08 pm

oo, visu cieņu! un par pacietību arī - šitā auklēties visu ziemu!

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Re: Citrullus un Cucumis melones

Postby Flokse » Mon May 13, 2013 6:10 pm

Cofea arabica, ļoti interesants eksperiments. Tur jābūt pamatīgai uzņēmībai, lai kaut ko tādu dabūtu gatavu. Kā Jūs praktiski plānojat herbarizēt tos augus pilnā augumā?
Vai Jums ir arī kāda orhideja? :)

Par foto ievietošanu mums ir speciāla tēma un paskaidrojumi foruma tehniskajā sadaļā. :)

Cofea arabica

Postby Cofea arabica » Mon May 13, 2013 7:50 pm

Flokse, Inga! Paldies par atbildi!
Piedodiet, esmu jauna dvēselīte šajā forumā, tādēļ gan laikam kādu laiku darīšu zināmas muļķības - kamēr reiz iemācīšos tās nedarīt.
Eksperiments prasīja pūles, tagad gan mazāk. Es jau taisos visu lēnā garā novākt, jo man paliek grūti uzturēt podu lērumu ar zaļo masu, kura dod savdabīgu džungļu noskaņu telpā. Es īsti nezinu, ko man darīt ar mazajiem arbūziņiem. Gatavi būs divi lielie jūnija otrajā nedēļā - mazie, nav zināms.
Kā jau minēju eksperiments turpinās un tagad jau dīgst jaunie brašuļi sējai siltumnīcā un augšanai dobēs.
Herbarizēšu uz lielajam A2 lapām, kurās iepriekš izveidošu kompozīciju uz kādu metru reiz 70 cm. Principā jau process būs līdzvērtīgs parastajam herbārija žāvēšanas procesam, tkai lielākos apjomos.
Ar orhidejām ir sekojoši: man ir pieci phalaenopsis, tad viens Dendrobium kingianum un Celogyne fimbriata.

Return to “Citi augi”