"Help me!" par katlejām

Barkeria, Brassavola, Broughtonia, Cattleya, Caularthron, Encyclia, Epidendrum, Laelia, Rhyncolaelia, Schomburgkia, Sophronitis un to hibrīdi
Marita
Pievienojies: Thu May 05, 2011 3:31 pm

"Help me!" par katlejām

Postby Marita » Thu Aug 18, 2011 9:39 am

No sākuma pret saviem, jaunajiem no Itālijas saņemtajiem 3 augiem izturējos pavisam mierīgi, jo pieredzes ar katlejām man nav, tātad - lai rāmi viss rit savu gaitu. Galu galā visu taču var "atrast rakstos". Taču tagad, kad visas trīs dūšīgi sākušas izpausties (potinarai šķiet ir klāt jaunas pākstis un abām pārējām jauni kāti saauguši), sāku ne pa jokam satraukties, kā to visu saglabāt. Es taču nezinu, vai viņas tik braši izturas manis dēļ vai tāpēc, ka dominē "labie itāļu gēni" :? .
Atrodu tekstos, ka "katlejām vajag daudz gaismas, bet ne tieši saules stari". Noliku visas uz plauktiņa netālu no loga. Pēc nedēļas sāku prātot, ka te nu gan nav daudz gaismas. Pārlieku uz palodzes, kur spīd saule no rīta līdz kādiem 15.00. Manuprāt augustā saules stari neko ļaunu nevar sadarīt ... hmm ... laikam ... Pēc nedēļas atkal sāku domāt, ka viņām tur pa karstu ... lieku atpakaļ uz plauktiņa ... tad apmākusies nedēļa pagadās ... jāpārliek uz palodzes ... domāju, ka tas nekam neder - visu laiku viņas šitā kustināt, lai paliek uz palodzes...
Bet tad sākās nākošā problēma - ko iesākt ar liešanu? Mana mazā orhideju pieredze ar flopšiem, nobili, tupelītēm, ludisijām te nederēs. Izlasu internetā un secinu, ka jālej vairāk. Ko nozīmē "vairāk", ja viss no podiņa tik un tā iztek ārā? Ar tausti arī neko neatrisināsi, jo tās mizas, kas sataustāmas podiņa augšpusē, ir sausas. Bet nav ne jausmas, kas darās podiņa apakšējā daļā.
Man jau sāka likties, ka kaķis, vērojot visu šito manu fīrēšanos, smīn.

Inese
Pievienojies: Sat May 07, 2011 8:41 pm

Re: "Help me!" par katlejām

Postby Inese » Thu Aug 18, 2011 10:30 am

Marita, es neesmu nekāds baigais speciālists, bet ar savām katlejām apejos šādi - ja aktīvi aug jaunie dzinumi, saknes, tad leju tiklīdz substrāts ir pilnībā (tas ir ļoti svarīgi!!!) izžuvis. Turklāt, substrātam jābūt pēc iespējas ātrāk izžūstošam. Tas nederēs, ja apliesi un substrāts 2-3 nedēļas žūs. Tad ar garantiju visas saknes nopūs. Es teiktu, ka substrātam jāizžūst vasarā ik pa 2-3 dienām, max 4 dienas. Protams, laba ventilācija arī ir svarīga. Tad sanāk tā - bieža liešana, ātra substrāta izžūšana, siltums (bet ar diennakts temp.svārstībām), laba gaisma (uz palodzes ir ok un nevajag likt uz plauktiņa, bet labāk stiklu ar kaut ko aplīmēt gaismu caurlaidošu, bet tagad jau var vairs nelīmēt) un laba ventilācija. Tiklīdz jaunais dzinums nobriest (kad redzami piebremzējas augšana), tad starp liešanām pāris dienas ļauj pabūt sausām un vairāk nemēslo (es vispār mēsloju slikti, pāris reizes vasaras periodā). Ja augšanas procesā ir parādījusies pāksts, tad ievēro šādu mērenu liešanu (ar dažu dienu sausumiem) kamēr nobriest pumpuri un uzzied. Pēc ziedēšanas atkal dažas dienas vairāk ļauj pabūt sausākai, tikmēr, kamēr parādās atkal jaunie dzinumi. Dažām katlejām tas notiek burtiski pēc pāris nedēļām, bet citām pēc vairāku mēnešu atpūtas. Dažām katlejām periods ar pāksti ilgst vairākus mēnešus, citām momentāli pēc dzinumu nobriešanas. Ir arī katlejas, kas nemaz neizaudzē lielu pāksti (tā ir pavisam mazītiņa, un izskatās, ka tās nemaz nav) un uzreiz kad lapas atveras, parāda pumpurus. Nu tā kaut kā. Substrāta mitruma pakāpi var noteikt arī pēc podiņa svara - paturiet rokās tikko aplietu, piesūkušos substrātu podu un to pašu pēc vairākām dienām, kas tas ir sauss. Un vispār, kā jau Egons daudzkārt ir atkārtojis - ar liešanu labāk kļūdīties uz sauso pusi. It īpaši rudens/ziemas periodā. Ja Jums liekas, ka nu jau varētu liet, labāk vēl pāris dienas nogaidiet un tad lejat. Es leju ar caurtecināšanu - vai nu ar dušu, vai kārtīgi un tā ka pludo ar izsmidzinātāju (tā pati duša vien sanāk). Nemērcēju. Agrāk to darīju, bet atzinu par No Good, jo substrāts podā izcilājas utt.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Thu Aug 18, 2011 11:21 am

Marita, man arī nav daudz katleju, bet no savas puses gribu piebilst, ka pēc iegādes no audzētavas pirmos mēnešus jebkurš augs vēl ir iepriekšējo apstākļu ietekmē un pilnībā adaptēsies tikai pēc kāda gada vai pat vēl ilgāka laika.
Jā, sākumā var būt tā, ka grūti atrast piemērotu vietu jaunam augam, tomēr šurpu turpu raustīšana, lai gan man arī tā ir labi pazīstama parādība, nav tam veselīga. Labāk ir izdomāt konkrētu vietu un pēc tam vajadzības gadījumā piesegt pret sauli vai papildus apgaismot. Protams, šito ir vieglāk ieteikt nekā realizēt dzīvē. :)

Attiecībā uz gaismu - katlejām tās vienkārši nevar būt par daudz. Protams, atkal ir jārēķinās ar to, ka tiešā saulē tās var apdegt. Ir grūti spriest par taviem apstākļiem neklātienē, bet es piekrītu Inesei un katlejas noteikti turētu uz palodzes pie loga kā jau minēts, izmantojot kaut ko gaismu izkliedējošu pret pusdienlaika sauli - kaut vai pielīmētu ar skoču pie loga rūts visparstāko papīra lapu vai kaut kā tā. Nu tas jāskatās pēc iespējām konkrētajā vietā. No septembra līdz martam neko tādu gan parasti mūsu klimatiskajos apstākļos vairs nevajag, bet jebkurā gadījumā atkal ir jāievērtē konkrētā palodze - apsildes elementu tuvums, gaisa ventilācija, u.c. lietas, kas arī ietekmē lapu apdegšanu.

Par laistīšanu pie rakstītā gribu piebilst, ka būtība ir tāda, ka katlejām ir samērā smalkas saknes, tāpēc tās izkalst ātrāk nekā, piemēram, falenopši. Principā tas, ka katlejas jālaista vairāk, nozīmē to, ka viņas ir jālaista biežāk, bet jāpieskata, lai substrāts paspētu izžūt starp laistīšanas reizēm.

Nezinu vai mūsu apcerējumi tev kaut ko palīdzēja, vai arī ieveda vēl lielākā purvā, bet lai veicas ar katlejām. Parasti jau viņas ir diezgan izturīgas, ja pārlaistot netiek nopūdētas saknes. Lielākās problēmas parasti sagādā to uzziedināšana mājas apstākļos, ja neizdodas atkost miera periodu vajadzību vai ndrošināt pietiekamu gaismu.

Marita

Postby Marita » Thu Aug 18, 2011 1:35 pm

Paldies, Inese un Flokse, par padomiem.
Lasot Jūsu rakstīto secinu, ka mana dzīvokļa apstākļi ir katlejām ir ideāli. Pa dienu ir ļoti silts, jo saule piesilda saules puses dzīvokli, pa nakti ir vēss, jo logi mums naktīs vairāk vai mazāk vaļā cauru gadu. Apsildes elementu tuvumā nav.
Toties secinu, ka nepareizi esmu darījusi, ievietojot podiņu otrā podiņa, lai pasargātu palodzi no ūdens. Tas noteikti traucē ventilācijai. Ņemšu ārā un likšu vienkārši uz šķīvīša.
Labprāt lietu ar caurtecināšanu no dušas, kā iesaka Inese, bet ... esmu ieradusi istabas augu laistīšanai izmantot nostādinātu ūdeni. Tad laikam būs jāņem talkā smidzinātājs.
Bet no stiprās pavasara saules sargāšu ar papīra lapu, uz kuras tūlīt izdrukāšu Jūsu abu padomus. Man būs ātri, kur paskatīties kā tad bija jādarās, un arī katļejām visu laiku "deguna priekšā" būs informācija, kā jāreaģē.

Inga, vai mēs netikāmies Itālijas augu sadales tusiņā un nepārgājām no "Jūs" un "Tu"? Atvaino, ja es kaut ko sajaucu.

Vēlreiz - PALDIES par padomiem

Marita

Postby Marita » Sat Aug 20, 2011 11:46 am

Šorīt ieraudzīju, ka viena potinaras no pākstīm jau drusku tā kā pavērusies. Caru, ka tas vēsta kaut ko labu :D
Pievienotie faili
Katlejas 2011.08.20.6.jpg

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Sun Aug 21, 2011 10:19 am

Potinārām patiešām ziedēšanas sezona ir rudenī - tā kā drīzumā var sākt gaidīt kaut ko skaistu. Un bildes tak tu šeit ieliksi, lai arī mēs varam papriecāties.:)

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Wed Aug 24, 2011 9:15 am

Marita, jā tiešām mēs tikšanās reizē visi pārgājām uz 'tu'
(tā interneta nebūšana mani sirmu padarīs!!! jau atkal sešas dienas biju bez neta)

bet potinaras ziedēšanu mēs ar nepacietību visi gaidām!

Marita

Postby Marita » Sun Nov 20, 2011 12:49 pm

Jau krietnu laiku zied ... ja tā varētu teikt ... otra mana Itālijas katleja - Laeliocattleya Mini Purple. Taču tā jocīgi. Neverās pavisam vaļā. Mēģināšu te pievienot bildi.
https://picasaweb.google.com/1094179650 ... qN3V8s2Uaw

Anita
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 4:29 pm
Atrašanās vietas: Rīgas rajons

Postby Anita » Sun Nov 20, 2011 6:20 pm

Skaistas, maigas krāsas :) burvīga:)

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Wed Jan 25, 2012 11:57 am

Ne "help me" jautājums, bet vienkārši interesanti. Šogad man vairāki 2-lapu hibrīdi ir izveidojuši 1-lapu dzinumus. Viss pārējais ir O.K., pāksts veidojas, ceru, ka drīz ziedēs.

Return to “Katlejas”