Latvijas savvaļas orhideju noteikšanas atslēga

Fotogrāfijas, piedzīvojumi orgideju medībās Latvijā un citur. Jautājumi un atpazīšana. Dabas aizsardzība.
Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Latvijas savvaļas orhideju noteikšanas atslēga

Postby Flokse » Thu Mar 24, 2011 5:49 pm

Domāju, ka šī foruma apmeklētājiem būs interesanti labāk iepazīt arī mūsu savvaļas orhideja, tāpēc iekopēšu šeit linku uz orhideju noteikšanas atslēgu. http://84.237.218.196/IS/bio_information.nsf/00B232CDD7D2645EC22577DC003A1879/$file/SabM_R_06_Orhidejas.pdf

Protams, ja jums pie rokas ir kāds no augu noteicējiem, tad var izmantot arī tos. Jebkurā gadījumā savvaļas orhideju fotomedības ir aizraujošs pasākums.
Tikai atceramies, ka šīs puķes ir aizsargājamas, tāpēc priecājamies par viņām dabā, bet nost neplūcam, bet mājās varam stiept smukas bildes.

Lielākā daļa no mūsu savvaļas orhidejām vairojas ar sēklām, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai viņas varētu paspēt izziedēt un nogatavināt sēkliņas. Dažām sugām no sēklas izdīgšanas līdz ziedēšanai paiet desmit gadi un pat vairāk. Tas ir ilgs laiks, bet puķi iznīcināt var vienā mirklī.

Flokse

Re: Latvijas savvaļas orhideju noteikšanas atslēga

Postby Flokse » Thu Mar 24, 2011 5:52 pm

Iedvesmai pievienošu arī bildīti - kurš pateiks kā sauc šo bieži vien nepamanīto skaistuli, kura mīt tepat mums līdzās? :)
bilde_forumam.jpg

Ineta Freimane
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 7:48 pm

Postby Ineta Freimane » Thu Mar 24, 2011 10:19 pm

Man liekas ka būs Platlapu dzeguzene.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Thu Mar 24, 2011 11:33 pm

Piekrītu Floksei, ka savvaļas orhideju medības (tikai foto!!!) ir aizraujošs pasākums!
Rīkojam vasarā vēl kādu ekskursiju?

Ineta Freimane

Postby Ineta Freimane » Fri Mar 25, 2011 8:36 am

Es katrā gadījumā mēģināšu atkal atrast savās pļavās redzētās. Noteikti aiziešu līdz mūsu Garezeriem, ceru ka tur vēl būs tās dažas pavisam retās orhidejas, katrā gadījumā 80.gadu beigās bija. Ja atradīšu, būs ar ko palielīties un ko parādīt.

Flokse

Postby Flokse » Fri Mar 25, 2011 4:45 pm

Ineta, tu pazīsti mūsu orhas! Bildē ir redzama platlapu dzeguzene (Epipactis helleborine) ar mīļvārdiņu epipaksis. :D
Vasarā noteikti gaidīsim no tevis arī reto orhideju bildes.

Patiesībā šī ir ļoti izplatīta orha, kuru visbiežāk neviens nepamana un par orhideju nemaz neuzskata, jo ziedi lielākajai daļu no šīm puķēm ir tādi ne pārāk izteiksmīgi un principā zaļi. Tomēr dažreiz var atrast patiešām izskatīgus eksemplārus.
Šī dzeguzene pat nav aizsargājams augs, bet gandrīz vai klasificējas kā nezāle.

Ineta Freimane

Postby Ineta Freimane » Fri Mar 25, 2011 9:28 pm

Floksei. Nu nevarētu teikt ka pazīstu visas mūsu orhas drīzāk salīdzināju ar saitē redzamām. Savulaik kad mācījos Smiltenē, mans botānikas un augkopības skolotājs teica ka esmu laimīgs cilvēks, jo manā pusē aug dažas retas orhidejas. Viņa mudināta es toreiz atradu divas, vairs neaceros kuras, tas bija sen 1981. gads. Nu atkl ir iemesls mēģināt viņas atrast.

Flokse

Postby Flokse » Sun Mar 27, 2011 6:53 pm

Inetai.
Pat ja neatrodās pavisam retās sugas, tomēr man šķiet, ka vienmēr ir interesanti apzināt kādas orhidejas un arī citi interesanti augi ir atrodami mums apkārt.

Tā kā dažas orhideju sugas sāk ziedēt jau maija beigās, tad var jau sākt apdomāt, kur labāk doties viņu meklējumos. :D

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Postby egons » Thu Apr 07, 2011 12:51 pm

Negribu piekrist Floksei, ka neizteiksmīgas. Sīkas, jā, tikai 2 cm. Bet lielā vālē savāktas mazas katlejiņas.

Flokse

Postby Flokse » Tue Apr 12, 2011 12:06 pm

Egonam, man pašai tās dzeguzenes patīk tīri labi un ir pat doma varbūt kādu krāšņāku eksemplāru atlasīt kultivēšanai, tomēr lielākā daļa tautas viņas pamana tikai tad, kad es esmu nobildējusi ar makro objektīvu un izlikusi apskatei tuvplānus. :D

Return to “Orhidejas dabā”