Orhidejas Latvijā

Fotogrāfijas, piedzīvojumi orgideju medībās Latvijā un citur. Jautājumi un atpazīšana. Dabas aizsardzība.
admin
Site Admin
Posts: 12
Pievienojies: Sat Feb 05, 2011 1:15 pm

Orhidejas Latvijā

Postby admin » Mon Feb 07, 2011 9:19 am

Latvijā sastopami daudzgadīgi, galvenokārt autotrofi, retāk heterotrofi lakstaugi.
Latvijā nav tropu apgabaliem raksturīgo epifītisko orhideju. Pie mums orhidejas atradīsiet pļavās, mežos vai purvos, augot zemē. Latvijas orhideju ziedi ir divdzimumu, retāk - viendzimuma, visbiežāk sakārtoti vārpās, skarās vai ķekaros. Ziedam plaukstot, sēklotne vai ziedkāts pagriežas par 180°. Līdz ar to apziedņa augšējās lapas, arī lūpa, kas parasti ir lielāka un spēcīgi attīstīta, atvērtā ziedā ir vērsta uz leju, bet apakšējās apziedņa lapas uz augšu.

Dažādi avoti ziņo par to, ka Latvijā sastopamas 34 (32) savvaļas orhideju sugas (krustojumus neskaitot). Gandrīz visas tās ir valsts aizsardzībā.

Atpazīstamākā laikam ir smaržīgā naktsvijole (Platanthera bifolia), diemžēl tā ir arī visnežēlīgāk izplūktā orhideja, lai gan ir aizsargājama!
Krāšņākā Latvijas orhideja ir dzeltenā dzeužkurpīte (Cypripedium calceolus), kas reti sastopama kaļķainā augsnē lapkoku, jauktos vai egļu mežos, mežmalās, krūmājos, kur parasti veido nelielas audzes. Aizsargājama!
Vēl viena labi atpazīstama un plašākā orhideju ģintis ir dzegužpirkstītes un dzegužpuķes (Dactylorhiza un Orchis).
Ļoti savdabīga ir mušu ofrīda (Ophrys insectifera). Tā sastopama ļoti reti – tikai Latvijas rietumdaļā pārpurvotos priežu mežos, kaļķainos zāļu purvos un purvainās pļavās ezeru krastos.

Return to “Orhidejas dabā”

Who is online

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: 1 un 0 viesis