Page 1 of 1

Ļoti reta un sena Igaunijas orhideja LU Muzeja krājumā

Posted: Thu Apr 27, 2017 3:02 pm
by Flokse
Nesen bija publicēta interesanta informācija par LU Botānikas muzeju http://www.lu.lv/zinas/t/44949/

LU Muzeja krājumā esošās vērtības ir saistošas ne tikai vietējiem vēstures izzinātājiem, bet noder arī ārvalstu pētniekiem. Pēc Tartu profesionālo botāniķu lūguma, Latvijas Universitātes (LU) Botānikas muzejs ir apzinājis tās sava herbārija kolekcijās, kas saistītas ar mūsu kaimiņvalsti. Viens no vērtīgākajiem šāda veida herbārija kolekcijas paraugiem ir sena un šajā reģionā reta orhideja.

Orhideja Orchis sambucina L. ir viens no tiem LU herbārija kolekcijas paraugiem, kas kopā ar citiem 19. gadsimtā ievāktajiem materiāliem LU Botānikas muzeja krājumā nonāca no kādreizējās Rīgas Dabaspētnieku biedrības (1845-1939). Dabas pētnieki un izzinātāji herbārijam paredzētos paraugus ievāca ne tikai Latvijas teritorijā, bet devās ekspedīcijās arī uz tagadējām mūsu kaimiņvalstu teritorijām. Šī orhideja, kuras paraugi pirms aptuveni 150 gadiem ievākti Sāremā un Muhu salās, ir ne tikai reta, bet arī Igaunijā pilnībā izzudusi suga. Latvijā tāda ne reizi nav atrasta. Atlasītais paraugs un ar to saistītā informācija tiks izmantoti Igaunijas botāniķu pētījumos par orhideju floru.

Te arī paša retuma bilde no LU mājas lapas.

Attēls

Re: Ļoti reta un sena Igaunijas orhideja LU Muzeja krājumā

Posted: Fri Apr 28, 2017 7:36 pm
by dace
Tu nu gan proti atrast interesantus faktus! Jācer, ka viņa neizmira pārāk entuziastisku Latvijas dabas pētnieku dēļ...

Re: Ļoti reta un sena Igaunijas orhideja LU Muzeja krājumā

Posted: Sun Apr 30, 2017 7:26 am
by Flokse
Dace, ar google palīdzību jau faktus atrast nav grūti. :) Bet es arī tieši par to iedomājos, ka aizrautīgie dabas pētnieki būs izrāvuši un saherbarizējuši visas varen retās Orchis sambucinas Igaunijas eksemplārus. Tas būtu 19. gadsimta stilā, kad galvenais bija ievākt visu iespējamo retumu paraugus, bet dabas aizsardzība vēl nebija populāra.

Re: Ļoti reta un sena Igaunijas orhideja LU Muzeja krājumā

Posted: Tue Jul 25, 2017 1:13 pm
by harlemsheiks
Kādā krāsā zidlapiņas? No attēla grūti spirest..