Publikācijas par orhidejām

Vieta interesantām uzziņām, vēstures faktiem, zinātniskiem atzinumiem
Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Publikācijas par orhidejām

Postby Flokse » Sun Jul 31, 2011 6:35 pm

Domāju, ka varētu noderēt tēma, kurā būtu informācija par to, kas jauns un interesants par orhidejām ir atrodams dažādos vietējos žurnālos vai citos preses izdevumumos.

Tā jaunākajā žurnāla Dārzs un Drava numurā (2011 Jūlijs-Augusts/7-8/620-621) ir atrodams Anmāras Gegeres materiāls par orhideju audzēšanas vēsturi Latvijā. Lai gan forumā šāda tēma ir, tomēr bija interesanti izlasīt arī rakstu.

Otrs raksts šajā žurnālā ir Māras Kilēvicas "Orhideju slimības un kaitēkļi", kurā ir diezgan īsi un konspektīvi par būtiskākajiem kaitēkļiem un slimībām, kuri daudziem orhideju īpašniekiem sagādā pamatīgus satraukumus un galvassāpes. Šis raksts ir labs tāpēc, ka laikam vispār pirmo reizi latviski ir plašāks materiāls par šito sāpīgo tēmu, bet man būtu gribējies to redzēt vēl vismaz reizes trīs garāku, jo piemēram, pietrūkst ieteicamie kaitēkļu apkarošanas paņēmieni mājas apstākļos. Vēl man nepatika, ka pie attēliem nav norādes, kas tur vispār ir redzams, kas pie šāda materiāla ir baigi dīvaini. Tā arī nesapratu vai norādes ir pazudušas, vai arī neviens beigās tā arī nav ticis skaidrībā par konkrēto pleķu dabu.

http://www.saimnieks.lv/Zurnals/18/intro/

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Re: Publikācijas par orhidejām

Postby Inga » Sun Jul 31, 2011 11:03 pm

jā, es arī pamanīju, ka pie slimo lapu bildēm nav pierakstīts, kas ir kas. Žēl.

Flokse

Postby Flokse » Fri Aug 19, 2011 3:51 pm

Dārza Pasaules twitterī bija informācija, ka orhideju pielikums ir pabeigts. Tad jau drīz vien to varēsim arī aptaustīt. Sāk pat palikt interesanti, kas tur būs sanācis. :)

Flokse

Postby Flokse » Sun Aug 28, 2011 8:55 am

Kā jau daudzi ir pamanījuši, tad ir iznācis Dārza Pasaules orhideju pielikums - ļoti smuks un interesants izdevums. Laikam pirmo reizi kāds latviešu valodā ir apkopojis vienā izdevumā tik daudz informācijas par orhidejām. Iesaku ar to iepazīties visiem orhideju mīļotājiem.

Interesanti bija izlasīt latviešu valodas aģentūras skaidrojumu, ka visi orhideju latīniskie nosaukumi ir jālatvisko sieviešu dzimtē. Principā tas tak laikam nozīmē to, ka preizi ir jāsaka falenopse nevis falenopsis. :D

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Postby egons » Mon Aug 29, 2011 2:55 pm

Mani tomēr šie latviešu valodas aģentūras skaidrojumi nepārliecina, par to jau strīdos gadus 15, domāju, ka arī šis skaidrojums man par prieku. Tad jau iznāk, ka koks ir vīriešu dzimtā un tālāk jābūt attiecīgi lieps, kļavis, ievis, priedis, eglis utt. Interesantāk būt ar automašīnām - pa ceļu brauca sarkana žigule, melna mersedesa, balta peža, opele, rene, kamaze, zilene utt.
Mans secinājums, ja kaut ko gribēšu rakstīt par orhidejām, tad jāpieturas pie latīniskajiem nosaukumiem. Un vispār termins falenopse tika mēģināts ieviest, bet kaut kā tautā neiegājās un autore pati tam vēlāk atmeta ar roku, lai paliek falenopsis. Šie latviskotie nosaukumi pirmo reizi parādījās 2 tulkotās grāmatās - telpaugu enciklopēdija un telpaugu audzēšanas rokasgrāmata, šo grāmatu iznākšana sanāca ar to laiku, kad arī orhidejas ienāca mūsu plašākā sabiedrības sadzīvē. Līdz tam brīdim bija dendrobijs, oncīdijs un NEKAD man nācies dzirdēt pafiopedilis un cimbīdijs.
Vispār vairumā gadījumu man šis izdevums patika.

Flokse

Postby Flokse » Tue Aug 30, 2011 7:37 pm

Egon, domāju ka nosaukumus, kuri ir iegājušies praksē diez vai kāds var izmainīt. Pat ja oficiāli tas termins mainīsies, nekas mums neliedz savstarpējā saskarsmē tos augus dēvēt sev tīkamā formā kā, piemēram, pafiņš - visi uzreiz saprot par ko ir runa. :)

Tagad, palasot orhideju pielikumu, nāk prātā visādas lietas, kuras vēl tā kā būtu vajadzējis pieminēt. Bet ko nu vairs. Man visvairāk patīk, tas ka lielākā daļa materiālu ir rakstīti tādā cilvēcīgi saprotamā stilā.

Laikam vienīgā no veikalos iegādāmajām orhidejām, kuras apraksta man tur pietrūkst, ir epidendrs (epidendra :D).

Flokse

Postby Flokse » Sat Nov 12, 2011 4:14 pm

Turpinot tēmu, jaunākajā Ievas Mājā (Nr.22 2011) ir ļoti labs raksts par falenopšiem, kas sarakstīts balstoties uz Egona ieteikumiem. Šo var mierīgi ieteikt palasīties visiem orhideju audzēšanas iesācējiem un ne tikai.
Vēl tur ir materiāls ar bildēm, par to kā Estere pārstāda falenopsi. Arī bija interesanti palasīt, lai gan dažām viņas ieteiktajām lietām es nepiekristu - piemēram, par mizu vārīšanu.

Nu un tagad decembrī ir gaidāma Orhideju Avīze.
Laikam beidzot pat žurnālistiem ir pielecis, ka šīs puķes ir kļuvušas populāras. :D

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Thu Dec 08, 2011 9:46 am

Varu ziņot, ka LA pielikums "Orhidejas mājās" ir nopērkams! es pirku "Maksimā", bet tad jau droši vien ir arī visos kioskos.

aigarsl
Pievienojies: Tue Dec 13, 2011 5:44 am
Atrašanās vietas: BLR

Postby aigarsl » Wed Dec 14, 2011 7:29 am

Varbūt kāds/kāda var pamēģināt šādi? :D
Attēls

Te vairāk bilžu un info: http://inhabitat.com/the-boskke-upside- ... y-planter/

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Wed Feb 01, 2012 8:38 am

Šorīt pamanīju, ka jaunajā "Dārza pasaulē" ir Esteres raksts par odontoglossomu hibrīdu kopšanu.

Return to “Interesanti fakti”