Dažādi mīti par orhidejām

Vieta interesantām uzziņām, vēstures faktiem, zinātniskiem atzinumiem
Flokse
Posts: 2991
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Dažādi mīti par orhidejām

Postby Flokse » Sun Aug 21, 2011 4:43 pm

Palasot tēmas citos puķu mīļu forumos, un vienkārši tāpat atceroties dažādas lietas, kas ir dzirdētas, ienāca prātā, ka varētu apkopot tās vienā tēmā, kur varētu padalīties ar populārākajiem mītiem un aizspriedumiem pret orhidejām. :)

Man jau šķiet, ka tam pamatā ir cilvēku nezināšana, pie kuras kliedēšanas mēs te visi savu iespēju robežās mēģinam piestrādāt. Un dažreiz vienkārši negribēšana neko zināt - tur gan laikam neko nevar darīt.

Mīts Nr.1 - orhideju audzēšana ir šausmīgi sarežģīta, darbietilpīga un vispār normālam cilvēkam neapgūstama lieta. Ko lai saka. Protams, kolekcija ar simts botāniskajām orhām no dažādām pasaules malām tāda arī ir, taču pieticīgāku, vieglāk kopjamu un regulāri ziedošu puķi par parsto lielveikala falenopsi, es vienkārši nezinu. :)

Orhidejas ir mākslīgas un nedabiskas puķes. Vēl viena klasiska tumsonība. Ņemot vērā to, ka orhidejas ir izveidojušās kā viena no pēdējām un jaunākajām augu dzimtām, tās kā reiz ir ļoti plastiski un dabiski augi, kas ir ļoti organiski saistīti ar apkārtējo vidi. Ja kādam nepatīk falenopšu ilgais ziedēšanas laiks, tad netrūkst neskaitāmu citu orhideju, kuras zied tikai dažas dienas. Ja nepatīk orhidejas ar biezām un ādainām lapām, ir tak tik daudz sugu ar maigām un plānām.

Orhidejas ir pārāk dārgas, lai normāls cilvēks tās varētu atļauties iegadāties. Nu, ja tās netiek pasūtītas no audzētavas, tad lielveikalā uz atlaidēm var iegādāties labu falenopsi arī par 2-3 latiem, kas nav īpaši dārgāk par pelargoniju, bet ir krietni ilgtspējīgāks pasākums. Bet pavandoties pa nocenoto plauktiem var savākt visādus jaukumus par samērīgām naudām.

Orhidejas cilvēkam noņem enerģiju - šitas, manuprāt, vairāk liecina par kaut kādām mentālām problēmām tādu apgalvojumu autoram.

Tā kā nosaukums Orchis ir cēlies no vārda, kas apzīmē vīriešu sēkliniekus, tad sievietes orhidejas nedrīkstot audzēt un turēt mājās. Tās, kuras to dara esot ar novirzēm (droši vien viņām patīk vīrieši mū ha hā). Šī pērle bija publicēta kaut kādā sieviešu žurnālā un, manuprāt, liecina, ka mentālās problēmas cilvēku vidū ir izplatītākas nekā gribētos domāt.

Orhidejas vispār nekādā gadījumā nedrīkst laistīt - pārdevējas apgalvojums puķu veikālā (kurš šobrīd ir bankrotējis). Bez komentāriem.

Un nobeigumā - ja masdevāliju audzē pietiekami ilgi, tā laikam izmēros sasniedz kārtīgu cimbīdiju. Arī no puķu veikalu pārdevēju repertuāra. :)

User avatar
Kurma
Posts: 334
Pievienojies: Thu Mar 24, 2011 7:09 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby Kurma » Sun Aug 21, 2011 8:46 pm

Kaadas tautiibas bija paardeveeja? Sajaukt vaardus laistiit un paarliet nav nemaz tik gruuti.

Citaa teemaa tika apsmaidiita shiltiite ""orhideja un nekādā gadījumā nemēģiniet to lietot uzturā". Tiesaam neviena pati nav eedama? Meza ruksi gan nem prieksaa naktsvijoles, ka snakst vien. Taads smuks zemee izstanceets caurumins un gulosa naktsvijole, bet jau bez pazemes dalas....

Flokse
Posts: 2991
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby Flokse » Tue Aug 23, 2011 11:31 am

Kurma, pārdevēja bija tīra latviete un tas viņas stāsts bija mazliet komplicētāks, jo vēl tika ieteikts laistīšanas vietā bieži apsmidzināt lapas, kas ir viens no labākajiem veidiem kā iesācējam nozūmet savu falenopsi. Pati, klausot šitādiem ieteikumiem, savu pirmo gandrīz novedu līdz nāvei. :)
Bet nu ko tur daudz - paši droši vien ne to vien esat dzirdējuši.

Par orhideju lietošanu uzturā - tā varētu būt atsevišķa tēma, jo Krievijas ziemeļos dzegužpirkstītes tradicionāli ir vāktas un lietotas uzturā kā ēdamais augs. Viņu bumbuļos patiešām ir šādi tādi cieti saturoši savienojumi. Tomēr es gribētu apgalvot, ka mēs pagaidām vēl neesam tādā badā, lai būtu jādodas uz mežu un jāmēģina kopīgi ar mežacūkām cīnīties par tiem dažiem nakstvijoļu gumiem, kas tur vēl ir palikuši. :D
Pie tam uzdrošinos apgalvot, ka ņemot vērā mūsu savvaļas orhideju lēno augšanu un mazo izplatību tās būtu daudz sliktāks pārtikas avots par, piemēram, kartupeļiem. :)

Pārējo orhideju, kuras pie mums ir nopērkamas brīvā tirdzniecībā, laksti bez šaubām arī ir ēdami, kā to ir pierādījuši Egona kāmji un viens divagadnieks, kas ciemojoties pie manis bija slepeni apgrauzis 'Berry Odu' 'Mini Marku' un oncīdiju. :D Es pat teiktu, ka kārtīgi nograuzis, bet ar viņu pēc tam nekas slikts nebija noticis. Kā zināms orhidejas satur daudz cukura un varētu būt saldas pēc garšas. Tomēr man nekad nav bijusi vēlme tās pievienot salātiem. :)

dace
Posts: 1534
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby dace » Tue Aug 23, 2011 11:54 am

Vēl jau viens no izplatītākajiem priekšstatiem ir , ka orhidejas - tās ir lielveikalu falenopšu hibrīdi. Mazliet advancētāki īpatņi zin, ka ir parastās orhidejas un tad vēl tās otras -tās parasti ir dend. nobile vai kaut kas no "kambrijveidīgajiem". Bet par visām pārējām ir liels izbrīns un neticība - vai TĀDAS ir orhidejas ???

Ineta Freimane
Posts: 271
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 7:48 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby Ineta Freimane » Tue Aug 23, 2011 12:37 pm

Dace, par to nezināšanu ir pilnīga taisnība. Dažas manas paziņas arī atnākot ciemos ir izbrīnītas - vai tad šitā arī ir orhideja (man pēdējā mēneša laikā ir nākušas klāt aš 4 dažādas orhas)? :D

egons
Posts: 1157
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby egons » Tue Aug 23, 2011 3:09 pm

Flokse! Nezinu, kā ar to tavu divgadnieku, bet mani kāmji sen vairs nav..........................(pitons apēda)
Vienreiz abi ar Ilzi veikalā priecājāmies par lielo un skaisto falenopšu pievedumu. Pārdevēja kādu laiku bija klausījusies mūsu sarunu un tad mūs palaboja:,, Tie nav falenopši, tās ir orhidejas!,,
Orhidejas nedrīkst mēslot ar telpaugu mēslojumu. Būšot ātri beigtas.
Var sagriezt falenopšu gaisa saknes apm. 2-3 cm gabaliņos, saspraust augsnē un būs daudz mazi flopsīši. To pašu var darīt ar lapām un ziedkātu gabaliņiem.

User avatar
Inga
Posts: 1932
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby Inga » Tue Aug 23, 2011 3:16 pm

esmu dzirdējusi tādu kategorisku apgalvojumu, ka tupelītes ir kukaiņēdājas, tāpēc tām lūpa ir somiņas formā. - dzirdēts vienā pasākumā kafijas pauzē.
tiesa gan - orhideju dzīvē kukaiņiem ir liela nozīmē un dabā abas dīvības formas saista sarežģītas attiecības, tomēr nevienas orhidejas ēdienkartē nav kukaiņu.

vēl viens mīts - orhidejas nekad neziedod otru reizi!

Flokse, labie mīti Tev gadījušies!

egon būtu jau dikti skaisti, ja pēdējais mīts nebūt tikai mīts :D

Flokse
Posts: 2991
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby Flokse » Tue Aug 23, 2011 4:01 pm

Egon, tu tak kaut kad stāstīji gadījumu par pamukušajiem kāmjiem, kas bija apmetušies falenopšu istabā un slepeni apgrauza pa kādai lapai. Vai tas arī ir tikai mīts? :)

Falenopšu vairošana no sakņu gabaliņiem - tas būtu patiešām forši. :)

Inga - ar tupelītēm laikam patiešām jāuzmanās, varbūt patiešām ņems un iekodīs pirkstā, ja piebāzīsi par tuvu. :D

egons
Posts: 1157
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby egons » Tue Aug 23, 2011 7:48 pm

Santa. Kāmji bija pat ļoti reāli, pamanīti tika ne jau pie pirmās apgrauztās puķes. Viņi jau ēda tikai veselīgās jaunās lapas(augšanas centru). Viņu rēķinā bija apmēram 20 falenopši, daļa gan izdzīvoja. Tika noķerti ar dzīvajām lamatām un iekļauti lielajā enerģētiskajā apritē.
Falenopšu vairošana ar gabaliņiem likās ļoti smieklīga, bet tie nelaimīgie cilvēki, kuri pie manis griezās pēc padoma, ka nekas neaug, pirms tam bija ieguldījuši naudiņu jaunajā biznesa plānā. Informācija nāca no kāda foruma, kur bija pazudis vārdiņš - meristēma, sterilā barotne utt.

egons
Posts: 1157
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: Dažādi mīti par orhidejām

Postby egons » Tue Aug 23, 2011 8:12 pm

Tagad kaut kas nopietnāks. Ne visās zemēs uz orhidejām skatās kā uz dekoratīviem augiem. Vairākās Klusā okeāna salās no dendrobiju, mistacīdiju, trihoglošu garajiem stiebriem izgatavo dažādus pinumus. Orhidejas tiek lietotas arī pārtikā, Āfrikas bušmeņi ēd eilofiju pseidogumus, japāņi vārītas kremastru saknes, Ķīnā - spirantesu saknes, Korejā - liparu lapas, Indijā - habenāriju bumbuļus, Vjaetnamā - spatoglošus. Izrādās viņas neēd ar pārtiku tikai trūcīgajās zemēs, ASV - divkrāsu leptote izmanto piena, krēmu un saldo aromatizēšanai. Turku gardēži labprāt izmanto iespēju panašķēties ar ludīsijām, anektohīļiem, renantherām un falenopšiem. Par vanillu zināms laikam visiem. orhidejas izmanto arī medicīnā. No vairākām bletilu sķirnēm izgatavo tonizējošus, bet no aprofīliem pretparazītu preparātus. Tādas pazīstamas orhidejas kā dižciltīgais dendrobijs un Tankervila fajus kalpo par izejvielām tonizējošiem un sāpju remdējošiem preparātriem. Mūsu pazīstamā vīru un bruņucepuru dzegužpuķu gumu novilkums spirtā esot daudzkārt stiprāks par viagru. japānā un Ķīnā no bletilu saknēm izgatavo speciālu, ļoti dārgu līmi muzikas instrumentu, porcelāna, stikla un keramikas līmēšanai. Tropiskajā Amerikā līmi iezemieši izgatavo no katazetumiem, bet Āfrikā no ansēlijas.
Daudzās valstīs orhidejas tiek izbarotas mājlopiem, šāds liktenis piemeklē daudzus dendrobijus, cimbīdijas, spatoglošus. Vairākos Australijas dienvidu štatos sekstainā celogīne tiek pielīdzināta nezālei.


Return to “Interesanti fakti”

Who is online

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: 1 un 0 viesis