"Orhidejas mājās" - jauns, pabiezs izdevums par orhidejām

Vieta interesantām uzziņām, vēstures faktiem, zinātniskiem atzinumiem
Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

"Orhidejas mājās" - jauns, pabiezs izdevums par orhidejām

Postby Inga » Thu Dec 08, 2011 7:02 pm

Šodien beidzot palaimējās iegādāt šo ilgi gaidīto izdevumu. Lai gan sapulcē Egons minēja, ka tur daudz kas vietas trūkuma dēļ ir 'apcirsts', man tomēr liekas, ka līdzīga izdevuma vēl latviešu valodā nav bijis un ir tas būs ļoti noderīgs.
Uzreiz atzīšos - informācijas daudz, un es visu vēl nepaguvu izlasīt, bet man patīk, ka sākumā ir gan orhideju bioloģija, gan augšanas nosacījumi, gan arī medību vēsture.

hm.. uz vispārējās sēņu paranojas fona man būtu gribējies kādu nodaļu par slimībām, un kā praksē ilgtermiņā rīkoties.
labi, eju lasīt tālāk :)

jā, un autors patiesi IR necerēti labs stāstnieks!

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Re: "Orhidejas mājās" - jauns, pabiezs izdevums par orhidejā

Postby egons » Fri Dec 09, 2011 10:46 am

Inga, nekaisi sāli manās brūcēs.
Kā jau teicu, bija ierobežots lpp.skaits, lai nebūtu saraustīts un apgraizīts nodaļu par slimībām izņēmu pilnībā. Manā datorā ir. Tāpat stipri saīsināju orhideju ģinšu aprakstus, atsevišķās sugas vispār izslēdzu. Tādēļ, ja uzmanīgi lasa, tad var ievērot teksta negludumus izmetumu vietās. Arī bildes liku mazā skaitā un mazos izmēros, lai vairāk paliktu vieta tekstam. Protams, bez kļūdām drukāšanas laikā arī neiztika. Vairāki paraksti zem bildēm nojukuši. Dendrobium jenkinsii nokļuvis zem loddigessii bildes (varat savos žurnālos droši labot, jo tie ir ļoti atšķirīgi augi), tāpat Coelogyne pandurata kļuvusi par savu primāro hibrīdu burfordiense, psychopsis papilio par kahilii, tie gan ir līdzīgi. Bet kā jau daudzkur, arī šeit bija cenzors ar lielām šķērēm un pildspalvu, ja uzmanīgi izlasījāt sadaļu,, kādēļ es nolēmu sākt rakstīt,, noteikti nojautāt, ka tur zem piesauktajiem piemēriem slēpjas kāds cilvēks ar konkrētu vārdu, ļoti apzināti šos vārdus neminēju, pat vairāk, no sava melnraksta izdzēsu dažus uzvedinošus teikumus. Izdevuma sagatavošanas laikā uzradās profesionālais telpaugu audzētājs ar savām bildēm un zināšanām, tiku redaktoram teicis, ka orhideju nosaukumu tulkojumos, pie mums Latvijā ir dažādi viedokļi. Šos viedokļus biju aprakstījis. Laikam lieki minēt, ka mans un šī profesionālā puķkopja viedokļi atšķiras. Tā nu mans rakstītais tika izgriezts un tā vietā tika ierakstīts cits teksts, kas par 180 grādiem atšķīrās no manējā. Mans viedoklis zaudēja. Tika izrediģēts arī viss teksts un izlaboti nosaukumi. Vienīgi cenzors nav bijis pietiekami centīgs. Šis un tas ir paslīdējis garām. Tā nu vietām tekstā ir arī palikuši mani oncīdiji, dendrobiji, epidendri. Bija jau vēl arī citas iejaukšanās no malas bez manas ziņas, bet tas pamatā saistījās ar manu fotogrāfiju nomaiņu pret citu autoru darbiem. Bet par to un kā tas notika tagad negribu runāt. Lai nerastos pārpratumi, Esteres Braķes un Ernesta Foldāta fotogrāfijas pats viņiem palūdzu, jo man tādu nebija

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Fri Dec 09, 2011 12:55 pm

Egon, nebija jau domāta sāls kaisīšana :) izdevums tak kopumā ir pietiekami interesants, manuprāt.
Vienīgi visa minētā sakarā man liktos, ka terminoloģijas ievērošana (vai jaunas izveidošana?) ir viens no interesantākiem uzdvumiem, par ko būtu vērts padomāt. Es neesmu pētījusi, bet pieļauju, ka Latvijā līdz šim neviens ar to nopietni nav nodarojies? Varbūt Tu zini, kā īsti ir?
Varbūt kāds cits zina un var pastāstīt, kā īsti veidojas nosaukumi latviešu valodā, kas nosaka to, ka tagad lietosim tā vai šitā? (protams, apgalvojums, ka 'orhideja' ir sieviešu dzimtes vārds un tāpēc visas ir runājamas sieviešu dzimtē, neiztur kritiku. Manā dārzā aug tīri glīši koki: ābeļi, apši un gobi :D) Bet, ja nopietni - interesanta tēma, pilnīgi bez sāls kaisīšanas.
Varbūt diskusijas vērta????

Kurma
Pievienojies: Thu Mar 24, 2011 7:09 pm

Postby Kurma » Fri Dec 09, 2011 2:17 pm

>kā īsti veidojas nosaukumi latviešu valodā, kas nosaka to, ka tagad lietosim tā vai šitā?
Vajadzeetu kaadu dziivu botaaniki dabuut rokaa, lai pastaasta, kas un kaa. Pie terminologijas komisijas (vismaz kaadreiz bija) botaanikas terminu apakskomisija. Un internetaa ir sekojoss dokuments;
http://termini.lza.lv/article.php?id=116

Ja latiiniskos tulko, tad man uz palodzes aug ceelais kokainiitis, ja?

Vai taa daama, kas staastiija par augu slimiibaam, nevar paskaidrot arii par nosaukumiem?: http://termini.lza.lv/article.php?id=42

egons
Pievienojies: Wed Feb 09, 2011 7:34 pm

Postby egons » Fri Dec 09, 2011 3:32 pm

Kad strādāju pie šī darba, lai būtu skaidrībā par nosaukumiem biju arī vizītē pie valodniekiem. Tas arī bija rakstīts izgrieztajā daļā. Bet īsi atstāstot būtiskāko, kamēr par šo tēmu nav izveidota speciāla komisija, nav bijis tās slēdziena un tas nav bijis nopublicēts oficiālā izdevumā, katrs mēs varam puķi tulkot un saukt kādā vien dzimumā gribam. To arī biju piedāvājis un rakstīju, kā biju pieradis to darīt kādus 30 gadus. Bet ar to nepietika. Dažs izmantoja ieņemamā amata doto atpazīstamību , ietekmi un pārveidoja visu pa savam.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Sun Dec 11, 2011 1:08 pm

Egon, liels paldies par šo izdevumu "Orhidejas mājās"

Lasīju visu vakaru. Ko lai piebilst - tas ir superīgs materiāls par orhidejām. Pie tam līdzvērtīgu būs grūti atrast arī citās valodās. Žurnālā ir apkopota ilggadīga pieredze orhideju audzēšanā mūsu apstākļos, aprakstīti daudzi praksē pārbaudīti ieteikumi un novērojumi, ļoti vienkārši un saprotami ir izskaidroti daudzi būtiski jautājumi par orhideju bioloģiju. Pie visa tā Egons ir arī lielisks stāstnieks un ir ļoti interesanti lasīt par viņa piedzīvojumiem orhideju medībās Venecuēlā un vienkārši smieklīgiem atgadījumiem no paša pieredzes.
Saprotams, ka žurnāla apjoms diemžēl ir bijis ierobežots, tāpēc vēl daudzas labas lietas ir palikušas ārpusē. Man arī pēc izlasīšanas likās, ka derēt vēl. Ļoti ceru, ka varbūt kādreiz būs iespējams izdot vismaz trīsreiz biezāku Egona rakstītu grāmatu par orhideju audzēšanu. Tā ir patiešām unikāla pieredze, kuru ir vērts piefiksēt un saglabāt.

Bet šobrīd visiem orhideju mīļotājiem iesaku noteikti izmantot iespēju iegādāties izdevumu "Orhidejas mājās" un to kārtīgi izstudēt. :)

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Mon Dec 12, 2011 10:35 am

Paldies Egon! Izlasīju vienā elpas vilcienā kā labu romānu! Tagad lasīšu otru reizi kā informatīvu materiālu :D

Lauris
Pievienojies: Thu Feb 21, 2013 8:51 pm

Postby Lauris » Thu Jun 06, 2013 5:42 pm

Sveiki, vai vēl kaut kur varētu dabūt šo žurnālu?

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Fri Jun 07, 2013 11:44 am

To var dabūt, piemēram, šeit. http://veikals.la.lv/index.php?page=shop.category&category_id=8184&option=com_virtuemart&Itemid=492&vmcchk=1&Itemid=492
Var pameklēt grāmatnīcās. Vietējā J.Rozes grāmatnīcā to redzēju vēl pavism nesen. Tāpat tos bieži tirgo visādos gadatirgos vai izbraukuma pasākumos, kur ir ieradusies LA izdevniecība.

Lauris
Pievienojies: Thu Feb 21, 2013 8:51 pm

Postby Lauris » Fri Jun 07, 2013 4:55 pm

Paldies!

Return to “Interesanti fakti”