Kas kaiš maniem Dendrobijiem???

Mēslojumi. Kaitēkļi. Slimības. Mākslīgais apgaismojums. Sugu atšķirības un audzēšanai piemēroti apstākļi – visi jautājumi, kas rodas, kad orhidejas mājās ir jau ilgāku laiku.
Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

Kas kaiš maniem Dendrobijiem???

Postby Jzed » Mon May 27, 2013 11:05 am

Sveiki!

Kādu laiku atpakaļ konstatēju, ka man ir pamatīgi apsēdušas plakanērces. Diemžēl sērgu pamatīgi ielaidu, jo vispirms domāju, ka pie vainas ir kāda sēnīte, jo nebija sudraibainā tiklojuma kāds rodas no tīklērču invāzijas.
Kad atklājās patiesība, palaidu plēsējērces. Sērga it kā gāja mazumā, bet tomēr ir orhidejas, kuru lapas arvien vairāk bojājas.

Piemērs - Dendrobija Berry oda.

Attēls

Kopskats.

Kā var redzēt, tad situācija ir ļoti bēdīga un sārtie bojājumi nu ir ļoti izpletušies. Kad paskatījos tuvāk, tad redzu, ka tur lapu apakšpusē čum un mudž no oliņām, bet kas tās ir? Plakanērcēm tām būtu jābūt sārtām! Piedevām vēl nevienu dzīvu vai beigtu mošķi nekur neatradu.

Attēls

Palielinājumā ~200x. Oliņas tiešām ir ļoti sīkas - ~dažas milimetra simtdaļas.

Līdzīgi, bet tomēr savādāk ir ar Epidendru.

Tam uz lapām veidojas un vairojas tumši aplīši, bet sporas neredzu.

Te būs kopskats:

Attēls

Pleķis lapas virspusē ~20x palielinājumā:

Attēls

un lapas apakšpuse ~200x palielinājumā. Kā izskatās, tad arī tur ir tādas pašas sīkās oliņas, tikai stipri mazāk.

Attēls

Kas mani vēl vairāk satrauc ir tas ka jaunais dzinums Epidendram aug tādā jocīgā rakstā. Tas ir ~20x plaielinājums. Diemžēl to es lielākā palielinājumā nekādi nevarēju nobildēt, bet varbūt tie pavisam sīkie baltie punktiņi arī ir sīkās oliņas?

Attēls

Vēl varu piebilst, ka vēl jo projām cīnos ar pūkainajām bruņutīm, bet dendrobijām tās nereizes nebiju manījis. varbūt tās ir šo pūkaiņu oliņas???

Vai ir kāds ieteikums ko tur varētu darīt???

Jānis.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Re: Kas kaiš maniem Dendrobijiem???

Postby Flokse » Mon May 27, 2013 11:30 am

Jāni, man tie baltie krikumi neizskatās pēc dzīvām oliņām - tās būtu tvirtas un apaļas. Vai nu kaut kas beigts (sadētās plēsējērču oliņas, kuras pamazām izžūst vai plakanērču oliņu atlikumi), vai arī pavisam nezināms. Bet labāk pagaidīt kādu gudrāku cilvēku.
Berry Odu tagad būtu vēlams izlikt laukā, tas arī parasti nāk tām par labu.

Tumšie plankumi varētu būt sēne vai vīruss. Ja sēne, tad nāksies pielietot fungicīdus, ja vīruss, tad neko tur līdzēt nevarēs.
Par kātu pat nezinu, dažreiz tie krāsojas kādu agrotehnisku apstākļu dēļ - gaisma, sausums, slapjums, mēslojums, utt.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Tue May 28, 2013 10:10 am

ņjā... vienīgais, ko varu, piebalsot Floksei un gaidīt kādu mošķu zinātāju.

Anzo
Pievienojies: Fri Aug 03, 2012 8:00 pm

Postby Anzo » Tue May 28, 2013 9:28 pm

Nu pret utīm man vienmēr lieliski ir palīdzējis Neostomozan (blusu indēšanas līdzeklis, ko var dabūt vet aptiekās). Man savulaik bija bruņutis uz visiem virtuves palodzes augiem. Pietika ar vienu reizi un viss, nebija nevienas. Pirms tam mēģināju ar spirtu tīrīt nebija nekādas jēgas.
Ērces esmu indējis ar Fitoverm, darbojās labi.

Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

Postby Jzed » Wed May 29, 2013 9:13 am

Sveiki!

Vispār jau man ir bail bez skaidras diagnozes uzreiz ņemt "spēcīgo artilēriju" un bliezt virsū neskatoties.

Diemžēl man jau ir rūgta pieredze šādai kļūdai. Kad uz decembra nodarbību pie Kilēvices kundzes paņēmu vienu paraugu, kur bija nopietnas aizdomas par sēni un tā diagnoze tur arī tika apstiprināta, tad cietušo zigopetāli nolikvidēju un citas mazāk cietušās orhidejas pakļāvu fungicīdu miglošanai vairākas reizes ar dažādiem līdzekļiem. Kad tas nelīdzēja - lapu bojājumi pletās plašumā , sadūšojos un aizgāju uz augu laboratoriju un tur uzreiz pataica, ka tur čum un mudž no ērcēm nevis ir kāda sēņu kaite.

Tad pie Inetas noskaidroju ka tās ir plakanērces un tad arī vairāk kā mēnesi atpakaļ palaidu plēsējērces. Bet tagad nezinu ko tālāk darīt, jo vēl jo projām parādās dažādi bojājumi uz lapām arī uz jaunākiem dzinumiem.

Jānis.

Janita
Pievienojies: Mon May 30, 2011 12:50 pm

Postby Janita » Wed May 29, 2013 1:14 pm

Oi, šitā sērga! Man arī pagājušajā gadā dažas aizgāja, viena no tām - tieši Berry Oda. Laikam šmurikiem tā liekas dikti garšīga!
Es savas dušoju un pūtu virsū to aerosolu, ko Depo pārdod - it kā lapu spīdumam, lai tādas veselīgākas izskatās. Dažas saglābu, dažas ne tik ļoti un dažas nemaz. Bet- man domāt, ka tomēr palīdzēja. Es dušoju, pēc tam lapas slaucīju (katrai puķei sava lupatiņa, kopā 56 gab :D ) un pa virsu vēl to pūšamo.
Varbūt ir vērts tā pamēģināt?

Anzo
Pievienojies: Fri Aug 03, 2012 8:00 pm

Postby Anzo » Wed May 29, 2013 8:39 pm

Nē nu katru puķi apslaucīt no visām pusēm laikam spēj tikai sieviete. Man jau pēc otrās pacietība būtu beigusies, kur nu vēl 56.

Protams, ka pirms bliezt ķimiju ir jāzin, kas par vainu. Uz bruņutīm es to daru ar vieglu roku, jo bruņutis vienmēr var lieliski atpazīt.

Pret sēnēm es lietoju bioefekta trihodermīnu, galvenais lietot pareizā devā - apmēram naža galu uz podiņu. šis starp citu nav ķīmija bet sēne, kas apēd otru sēni. Apmēram tikpt humāns līdzeklis, kā plēsējērces.

Janita
Pievienojies: Mon May 30, 2011 12:50 pm

Postby Janita » Thu May 30, 2013 8:36 am

Anzo - sasmējos par to "tikai sieviete" ! :) Brīdī, kad es to darīju - man bija liels izmisums! Otru reizi diez vai tādu akciju atkārotu!

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Thu May 30, 2013 5:43 pm

Pēc pieredzes vislabākais līdzeklis pret ērcītēm ir paaugstināts gaisa mitrums, bet jārēķinās, ka tas veicinās sēnišu slimību izplatību. Pie tam jāņem vērā, ka uz viena auga vienlaicīgi var būt gan ērcītes gān sēnītes. Viena otru tās nepavisam neizslēdz, bet jauki papildina - it sevišķi gadījumos, ja augs tāpat ir novājināts.
Ja visu laiku ir šādas problēmas, tad vaina ir kaut kur pašos orhideju turēšanas apstākļos vai agrotehnikā - vai nu pārāk sauss gaiss, vai slikta ventilācija.

Ar neostomozānu vēlams uzmanīties. Tas ir bīstamāks preparāts nekā aktara, tāpēc lauksaimniecībā kultūraugiem to ir aizliegts lietot, jo tas ir daudz kaitīgāks apkārtējai videi. Cilvēkiem un dzīvniekiem tas ir kancerogēns un izraisa vēzi.

dace
Pievienojies: Wed Mar 16, 2011 3:56 pm

Postby dace » Fri May 31, 2013 10:56 am

Jāni, ja Tavs epidendrs ir ar sarkaniem/tumšiem ziediem, tad šādi jaunie dzinumi ir pavisam normāla sugas īpatnība. Man, piemēram, šobrīd aug jauais dzinums lelia tenebrosa hibrīdam ar identisku krāsojumu. Un jaunās lapas ir ar visvisādiem sarkanīgiem pleķiem. Bet - tā ir šim augam norma.

Return to “Specifiskās lietas”