Tehniskie palīglīdzekļi

Mēslojumi. Kaitēkļi. Slimības. Mākslīgais apgaismojums. Sugu atšķirības un audzēšanai piemēroti apstākļi – visi jautājumi, kas rodas, kad orhidejas mājās ir jau ilgāku laiku.
Jzed
Pievienojies: Mon Jul 23, 2012 4:04 pm
Atrašanās vietas: Rīga Centrs

Tehniskie palīglīdzekļi

Postby Jzed » Mon Oct 21, 2013 11:17 am

Sveiki!

Vēlējos padalīties pieredzē tieši par dažādiem verķiem un daiktiem, kas palīdz orhideju audzēšanā.

Pirmā lieta, par ko noteikti gribēju kādu slavas dziesmu nodziedāt, ir RO (reversās osmozes) ūdens filtrs.

Dzīvoju Rīgā dzīvoklī un parastais krāna ūdens nudien ir galīgi nepiemērots orhidejām (un ne tikai...). Nemaz nerunājot par hloru un citiem piemaisījumiem, galvenā problēma ir ūdens cietība (kaļķis). Pamērot ar populārajiem un vienkāršajiem akvāristiem domātajiem ūdens cietības indikatoriem, redzu, ka man ūdens dzīvoklī ir starp vidēji un ļoti cietu. Praksē varēja redzēt, ka substrāts (un droši vien arī orhideju saknes) pārkaļķojas - uz virsmas var redzēt baltu nosēdumu, kas praktiski nešķīst ūdenī. Manuprāt pat te īsti nedarbojas ieteiktā periodiskā izmērcēšana destilētajā vai lietus ūdenī, lai izvadītu sakrājušos sārņus.

Nu tad sadūšojos uz visvienkāršāko RO filtru. Uzliku zem izlietnes visvienkāršāko iekārtu ar diviem priekš filtriem. „Krutākiem” RO filtriem ir pat 5-6 filtri pat ieskaitot UV apstarošanu un iespēju ar papildus mineralizāciju pēc RO filtra, bet tas man nešķiet nepieciešams.
Būtiska piezīme ir tā ka RO filtrs ir mehānisks filtrs, kas vienkārši „nelaiž cauri” neko lielāku par ūdens molekulu atšķirībā no „Brita tipa” filtriem, kur tiek izmantota arī ķīmija.

Pielietojums. Es šo filtrēto ūdeni izmantoju ne tikai orhideju laistīšanai. Vēl es to lietoju gaisa mitrinātājā. Sevišķi būtiski tas ir Ultraskaņas mitrinātājiem, kas tad parasto kaļķaino krāna ūdeni izsmidzina pa visu telpu un tad kaļķis nosēžas visur un tai skaitā uz orhideju lapām un tad aizsprosto visas poras. Man vairs tādas problēmas nav.

Mājās vēl to lietoju arī citur - piem. gludeklī, tējkannā un kafijas automātā un ir pilnīgi atkritusi rūpes par to atkaļķošanu.

Izmaksas. Pati iekārta ar uzstādīšanu maksāja ~120 Ls. Ik ceturksni jāmaina vienkāršais priekšfiltrs (~1.50 Ls), ik pusgadu ogles filtrs (~5-6 Ls). Pašas RO membrānas (~25 Ls) dzīves laiks esot ~2 gadi (ja regulāri maina priekšfiltrus!!!), bet man jau divi gadi ir pagājuši, bet membrāna vēl nav jāmaina. It kā jau daudz kopā salasās, bet ja tā parēķina, tad gadā iziet uzturēšanai ~28 Ls, kas ir salīdzināms ar kādas vienas skaistas Vandas cenu.

Iegūtais ūdens par šo cenu. Nedēļā izlietoju ~ 20 litrus gaisa mitrinātājam (apkures sezonā būs vairāk), laistīšanai un smidzināšanai vēl ~ 20 litrus. Gadā sanāk ~2000 litri tikai šīm vajadzībām (neskaitot tējai un kafijai) un tas ir (28Ls/2000litri) -0.014 Ls par litru. Salīdzinājumam destilēts ūdens maksā ~2 Ls par 5l kannu.
Bet galvenais – PILNĪGI ATKRĪT BAŽAS PAR SUBSTRĀTA UN LAPU PIESĀRŅOŠANAS AR KAĻĶI!!!

Manuprāt noteikti atmaksājas uzlikt RO filtru, ja nav citas iespējas izmantot, piemēram, lietus ūdeni.

Jzed

Re: Tehniskie palīglīdzekļi

Postby Jzed » Mon Oct 21, 2013 11:55 am

Sveiki!

Kā nākošo, manuprāt, visnoderīgāko lietu, noteikti gribētu pieminēt vienu ķīmisko līdzekli, kura nosaukums, droši vien varētu šķist nu galīgi nesaistīts ar orhidejām, bet tomēr...

Tas ir mūsu pašu Dobeles ražotais „Virsmu DEZINFEKTANTS” Saite uz produktu te:

http://spodriba.lv/musu-produkti/majai- ... cleaner-2/

Tā sastāvā ir 70% Isopropilspirts angliski sauktu par "rubbing alcohol". Nekas vairāk sastāvā nav minēts un cerams, ka nav arī... :) Un tas nozīmē, ka tas ir gan efektīvs dezinfekcijas līdzeklis instrumentiem (nažiem, šķērēm) ar ko mēs reizēm griežam kaut vai veco ziedkātu, vai sēņu pārņemtu lapu, gan arī ļoti labi piebeidz redzamās pūkainās bruņutis. Angliskajos orhideju resursos diezgan bieži ir minēts dažāds šī līdzekļa pielietojums arī kā sastāvdaļa kādam paštaisītam brīnumlīdzeklim pret visu ļauno ;) ...

Līdzeklis ir lētāks par „tradicionālo degvīnu”, bet galvenais plus ir tas, ka tas ir nesalīdzināmi mazāk kaitīgs pašam augam. Etilspirts pārāk viegli izspiežas cauri šūnu membrānām un tās nobeidz. Šim līdzeklim „spirta” molekula ir lielāka un tā tai tik viegli netiek cauri.

Praksē es to lietoju nosmidzinot šķēres pirms ķerties klāt citai orhidejai vai cimdus (ja esmu uzvilcis) vai pat vienkārši uz rokām, lai samazinātu iespēju pārnest kādu „zarazu” uz citu augu. Katrā ziņā, tas man vienmēr ir pa rokai kad aprūpēju orhidejas.

Otra lieta ir cīņa ar pūkainajām bruņutīm. Te redzamos lielos mošķus var nobeigt tiem vai nu vienkārši uzsmidzinot mošķim vai uzsmidzinot uz mazas otiņas un tad ar to tos novākt. Protams, oliņas un citur paslēpušos mošķus tas neskar, jo šis spirts ļoti ātri izgaro.

Esmu šo līdzekli redzējis GEMOS veikalos un arī DEPO. RIMI, gan to neesmu redzējis.

Inga
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 11:31 am

Postby Inga » Mon Oct 21, 2013 1:46 pm

Jā, izopropilspirtu es aŗī lietoju. Tas ir brīnišķīgs dezinfektants, tiešām iesaku. Arī ātrā izgarošana ir laba lieta, virsma pēc apstrādes nav jānoskalo, to var lietot arī citās telpās - virtuvē, vannas istabā utml.

Flokse
Pievienojies: Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Postby Flokse » Mon Oct 21, 2013 2:37 pm

Jzed, paldies! Brīnišķīga un mums visiem praksē ļoti noderīga tēma.

To dezinfektantu es pēc mūsu sanāksmes vakar meklēju Rimi, bet nekā. Būs tomēr jādodas uz Depo.

Jzed

Postby Jzed » Mon Oct 21, 2013 2:40 pm

Sveiki!

Vēl par palīgiem acīm.

Man ļoti noder palielināmais stikls ar apgaismojumu. Man ir šāds, kas vienmēr pa rokai :

http://www.collector.lv/mikroskopi-pali ... ajums.html

Droši vien ir arī labāki, bet šis bija nosacīti lēts un viegli tepat Latvijā dabūjams. Tiešām ļoti būtisks ir šis iebūvētais papildus apgaismojums. Bez tā būtu daudz neērtāk.

Otra ekstra ir pie datora pieslēdzamais mikroskops. Protams, tas nav mikroskops tā klasiskajā izpratnē – tas patiesībā ir neliels digitālais fotoaparātiņš (vai WEB kamera) ar, diemžēl, zemu izšķirtspēju un attēla kvalitāte ir diezgan švaka, bet to atsver cena un lietošanas ērtums. Vispirms, augs vai tā daļa nav jāgriež, lai varētu apskatīties tuvāk – pieliec tikai šo kameru pie aizdomīgās vietas uz lapas un uzreiz redzi to uz datora ekrāna. Piedevām vēl ar vienu „klikšķi” bildi var saglabāt un ielikt te forumā. No pieredzes varu teikt, ka ērces var ieraudzīt diezgan labi. Tiesa, lietoju to diezgan reti, bet ir bijušas reizes, kad tas ir palīdzējis saprast kas par lietu.

Šāda veida USB mikroskopi ir pieejami simtiem internetā. Man ir šāds:

http://www.amazon.co.uk/Veho-VMS-001-20 ... d_sim_ph_2

Kā mīnuss šiem modeļiem ir ka tiem patiesībā ir tikai divi iestatāmi palielinājumi nevis no-līdz kā aprakstos mēdz ielikt, bet šim ~20x vai ~200x palielinājums ir gana labs.

Vēl no acu palīgiem varu ieteikt kādu spēcīgu Ciklopveidīgu lukturi. Man tāds vienmēr uz galvas, kad laistu un pie viena aplūkoju tuvāk savas orhidejas. Ar tādu tiešām ērtāk izpētīt kas par lietu tur zem lapas un uzreiz arī rīkoties, jo abas rokas brīvas...

Tchibo
Pievienojies: Mon Nov 05, 2012 3:25 pm

Postby Tchibo » Mon Oct 21, 2013 2:44 pm

Jzed gan ir labi apbruņojies priekš orhideju audzēšanas. :)
p.s Paldies par noderīgām idejām.

dacepurvina
Pievienojies: Fri Mar 25, 2011 1:16 pm

Postby dacepurvina » Mon Oct 21, 2013 3:39 pm

Šī adrese piedāvā arī USB mikroskopus un vēl šo un to, tikai cenas netiek norādītas, jāinteresējas papildus.
http://www.baltalab.lv/lv/USB-Digit%C4% ... --50x-500x

Jzed

Postby Jzed » Mon Oct 21, 2013 3:53 pm

SveikI!

Nu ko lai dara - redze ar gadiem neko labāka nepaliek un jāmeklē kas papildus.....

Jzed

Postby Jzed » Mon Oct 21, 2013 4:29 pm

Par klimata kontroli un "automātiku".

Ilgi lauzījām mājās galvu ko tad darīt ar gaisa mitrumu. Bija skaidrs, ka dzīvoklī, it sevišķi apkures sezonā, gaiss būs stipri par sausu. Ilgi svārstījāmies starp ultraskaņas mitrinātāju un gaisa mazgātāju/mitrinātāju. Tad galu galā nopirkām šo otro variantu. Tas gan ir stipri dārgāks, bet nodrošina vienmērīgāku režīmu un pie viena arī savāc sīkos putekļus, kas turpat arī lidinās. Cerams, ka savāc arī iespējamās sēņu sporas un piedevām vēl nodrošina kaut nelielu, bet tomēr gaisa kustību. Protams, šis mitrinātājs nav domāts tikai orhidejām, bet gan komfortam visā lielajā dzīvojamā istabā. Ja būtu kāda atsevišķa istaba tikai orhidejām, tad droši vien meklētu ko lētāku un varbūt pat jaudīgāku. Galu galā izvēlējos šo modeli. Strādā labi un esmu pilnīgi apmierināts vasaras laikā to ieregulēju uz 60%, ziemā tomēr lieku 55%. Lai tas varētu uzturētu mitrāku gaisu, tad tam būtu jāstrādā 24h. Protams - kā jau rakstīju iepriekš - te lietoju tikai RO filtrēto ūdeni.

http://www.plaston.com/en/ats/products/ ... sher-w490/

Lai arī šis mitrinātājs darbojas visā istabā (kaut arī nolikts orhideju stūrī), tomēr papildus izmantoju arī parastas paplātes ar ūdeni zem podiņiem mazajām mitrumprasīgākām orhidejām.

Temperatūras un mitruma mērīšanai (vairāk gan sirdsmieram un ziņkāres apmierināšanai) man ir šāds higrometrs:

http://www.amazon.de/TFA-30-5010-Digita ... _sim_hg_12

Nesaprotu tikai par cenu amazonā – te Rīgā tieši tādu nopirku daudz lētāk. Galvenais, ka tam ir arī atmiņa kur var redzēt max/min rādītājus.

Nu tad vēl viena ekstra, kas gan nav domāta tieši orhidejām, bet vairāk gan apkures rēķina samazināšanai, ir programmējamais regulators radiatoriem. Bet man jau tā liekas, ka arī orhidejām tas nāk par labu, jo rada kaut nelielu, bet tomēr kaut kādu dienas/nakts temperatūras svārstību arī ziemas apkures sezonas laikā. To regulatoru arī pirku tepat Latvijā, bet te tikai ieliku saiti uz produkta aprakstu. To gan nopirku un uzliku mājās tikai pirms gada un tāpēc nevaru neko teikt par ilgtermiņa pieredzi, bet pagaidām esmu apmierināts gan ar temperatūras svārstībām, gan ar ekonomiju.

http://www.amazon.de/Honeywell-HR-20-Ro ... 000KNE738/

Jzed

Postby Jzed » Tue Oct 22, 2013 8:25 am

Vēl daži sīkumi.

Reanimācijai un citos gadījumos, kad nepieciešams paaugstināts mitrums, ir dzirdēti vairāki varianti kā tad to nodrošināt - Ietīt caursoīdīgā maisiņā, nogriezt lieajai ūdens pudelei apakšu... Tad ieraudzīju DEPO (tiesa kādus gadus atpakaļ un nezinu vai šodien vēl ir nopērkams) šādu lielu plastmasas kupolu tieši šādam mērķim domātu. Bildē piemēram ir orhideja standarta 12 cm podiņā - tur var paslēpt diezgan lielu agu. Bija vēl arī mazākos izmēros. Labi, ka tam ir atvere ar vāciņu, ko var aizgriezt ciet un vaļā kā vajag.

Attēls
IMG_0357 by jzeidmanis, on Flickr

Griezējinstrumentu sterilizācija

Kad uzzināju, ka man lielam skaitam falenopšu ir atklāts vīruss, diezgan nopietni sāku domāt kā to sērgu neizvazāt vēl tālāk. Tad vienā YouTube klipiņā ieraudzīju, ka iesaka sterilizācijai izmantot šādu degli. Tad cenu klubā tādu arī nopirku. Padārgs - deglis ~8 Ls, gāzes balons ~1Ls, bet lietošanā ļoti ērts. Man dzīvoklī nav gāze un šo nu tad sāku lietot ik reizi, kad pieskaros ar šķērēm vīrusainajiem falenopšiem.

Attēls
IMG_0364 by jzeidmanis, on Flickr

Kā visērtāk sacaurumot plastmasas podiņus.

It kā ar prātu saprotu, ka vislabākie orhidejām ir keramiskie podiņi nevis plastmasas, bet kaut kā psiholoģiski nevaru tiem vēl sadūšoties. Kā nu ko varēšu saprast, ja saknes nav redzamas?? Tad nu caurumoju parastos caurspīdīgos orhideju podiņus. Šim nolūkam man visērtākais instruments šķiet parasts vislētākais, 40W lodāmurs ar smailo galu. Lietot ir pavisam ērti un caurumiņi sanāk ļoti smuki.

Attēls
IMG_0360 by jzeidmanis, on Flickr

Attēls
IMG_0362 by jzeidmanis, on Flickr

Return to “Specifiskās lietas”